Filmrecensie
‘The Hummingbird Project’ loopt verloren ★★☆☆☆
Een interessante film maken over de financiële sector: makkelijk is het niet. The Hummingbird Project heeft met The Social Network-ster Jesse Eisenberg dan wel de juiste persoon zijn om de hoofdrol te vertolken, maar regisseur Kim Nguyen kan de aandacht van zijn publiek geen twee uur lang vasthouden.
Het goede nieuws is: om The Hummingbird Project te kunnen volgen, hoef je niets van de beurs of de financiële wereld te begrijpen. Blijkbaar kun je miljoenen verdienen door beursinformatie een milliseconde sneller te ontvangen dan je concurrenten in Wall Street, want dat is alleszins wat de onbuidende mooiprater Vincent Zaleski (Jesse Eisenberg) en zijn geniale, autistische neef Anton (Alexander Skarsgard) willen bereiken. Met een nieuwe kabellijn van de Kansas Electronic Exchange naar New York willen ze onder andere beursmogol Eva Torres (Salma Hayek) te snel af zijn. “David tegen Goliath”, oreert Vincent.
Zoals Leo DiCaprio zei in The Wolf of Wall Street: “Ik weet dat jullie niet begrijpen wat ik zeg. Dat is oké, maakt niet uit.” Zolang je je maar vermaakt met de film. The Hummingbird Project begint goed, snedig, ietwat mysterieus, met scènes waarin de personages in onnavolgbare dialogen tonen hoe ambitieus ze zijn. Eisenberg, die in het briljante The Social Network al toonde dat hij voor dat soort rollen in de wieg is gelegd, komt goed uit de verf.
Bordkartonnen bitch
Ook een onherkenbare Skarsgard maakt indruk. Zijn prestatie steunt grotendeels op tics – dat paterkapsel, dat voorovergebogen hoofd waarmee hij oogcontact vermijdt – maar hij komt er mee weg. Alleen Salma Hayek, die een bordkartonnen bitch moet vertolken, valt uit de toon. Een karikaturale rol als die in The Hummingbird Project is zonde van het talent dat ze in films als Frida heeft getoond.
Ook regisseur Kim Nguyen heeft talent, maar dat verglijdt naarmate de film vordert. Het verhaal krijgt een doemdenken moralistisch ondertoontje, belichaamd door de maagziekte waarmee Eisenbergs personage kampt: alsof Nguyen wil zeggen dat je aan teveel geldhonger uiteindelijk ten onder gaat. The Hummingbird Project verliest in de tweede helft elk gevoel van richting. Wie goed kijkt, ziet dat ook Johan Heldenbergh, in een bijrolletje als een dwarsliggende Amish-patriarch, dan verloren loopt.
Nu in de bioscoop.