DM Zapt
‘The Americans’ is meer een serie over een gezin onder uitzonderlijke omstandigheden dan een spionageverhaal
Mark Moorman zet de blik op oneindig. Vandaag: The Americans.
Probeer het maar eens goed te doen in de ogen van kijkers die hun lievelingsseries jaren, seizoenen lang, volgen. De fans van Lost haatten met een diepe haat de laatste aflevering (nummer 121, na zes seizoenen). Het slot van The Sopranos liet de kijkers verbluft achter, een mentale schok die nog steeds niet helemaal voorbij is. Bij Game of Thrones was het nog erger: na jarenlang de meest besproken televisieserie te zijn, liet de slotaflevering de meeste kijkers koud. Aan de andere kant: The Wire en Six Feet Under hadden prachtige slotakkoorden, die bijdroegen aan de blijvende statuur van deze series. En dan hebben we Dexter natuurlijk, een serie die rampzalig eindigde in 2013, maar voor volgend jaar doodleuk (sorry) een negende seizoen aankondigde.
En dan The Americans, een serie van het Amerikaanse FX. Twee jaar na dato is er dan eindelijk het zesde (slot)seizoen via Amazon Prime Video (waar nu de hele serie staat). In The Americans volgen we in de jaren tachtig het ogenschijnlijk alledaagse Amerikaanse gezin Jennings, Elisabeth (Keri Russell) en Philip (Matthew Rhys) en hun tienerkinderen Paige (Holly Taylor) en Henry (Keidrich Sellati). De Jennings hebben een reisbureau, maar zijn in de avonduren vooral bezig als Russische spionnen, zonder dat hun kinderen het weten.
Het concept van een undercover Russisch echtpaar, met een buurman die bij de FBI werkt, lijkt misschien wat dunnetjes, maar wordt in zes seizoenen prachtig en tragisch uitgewerkt, niet alleen door de fraaie jaren 80-vormgeving, maar vooral door de schitterende acteurs, Russell en Rhys (afgelopen jaar ook zo goed in Perry Mason van HBO), met sterke bijrollen, zoals Margo Martindale als de KGB-agent die het echtpaar aanstuurt.
The Americans is meer een serie over een gezin onder uitzonderlijke omstandigheden dan een spionageverhaal, en voegt zich bij series als Breaking Bad en The Sopranos, waarin de ouders een dubbele boekhouding hebben, die steeds meer onder druk komt te staan.
In het laatste seizoen, met een slotaflevering die zich bij de beste – en hartverscheurendste – ontknopingen in de televisiegeschiedenis kan voegen, heeft dochter Paige een belangrijke stap gezet, en lijkt de confrontatie met buurman en beste vriend Stan dan eindelijk aanstaande. De achtergrond van het persoonlijke drama is de strijd binnen de KGB tegen de hervormingen die Gorbatsjov aan het doorvoeren is. De Sovjet-Unie kraakt in zijn voegen waardoor ook de missie van de Jennings steeds meer onder druk komt te staan, al was het maar omdat Philip in al die jaren meer Amerikaan dan Rus is geworden.
In de slotaflevering worden er ingrijpende keuzes gemaakt, die er zes seizoenen lang aan zaten te komen. De grote scènes spelen zich af in een parkeergarage en in een trein richting Canada. John le Carré had het niet kunnen verbeteren.
The Americans, te bekijken via Amazon Prime