StripverhaalBerck overleden
Stripauteur Berck, geestelijke vader van Sammy, overleden
De Leuvense stripauteur Berck, alias Arthur Berckmans, is overleden. Hij werd 91. Hij was een van de bekendste Vlaamse stripauteurs, die er niet alleen in slaagde voor de internationale markt te werken, maar er ook nog eens succesvol te zijn.
Voor diverse stripbladen maakte Berck reeksen als ‘Lowietje’, ‘Hansje’ en ‘Pechvogel’, maar zijn populariteit dankt hij vooral aan ‘Sammy’, een humoristische avonturenreeks die speelde tijdens de Amerikaanse drooglegging in de jaren twintig, toen ook de maffia opkwam. Hoofdrolspelers waren twee lijfwachten, Sammy en Jack.
De reeks, op scenario van Cauvin, werd een internationale hit. Zo populair, dat de auteurs erg in de gaten werden gehouden door de Franse censuurcommissie, in het leven geroepen om het de buitenlandse strip moeilijk te maken. In 1977 mondde dat uit in een verbod op het Sammy-album Lijfwachten en koning dollar, waarin politie en maffia onder één hoedje speelden. Ongehoord, wist de commissie. “De gedroomde publiciteit”, lachte Berck. “Stripwinkeliers aan de Belgisch-Franse grens kwamen de albums hier kopen. Het maakte van dat album het best verkochte uit de reeks.”
De Leuvenaar ging officieel op pensioen in 1994, op 65 jaar. Eerder ongewoon voor stripauteurs, maar Beck legde uit dat hij te veel tekenaars te jong had zien sterven. “En ik wil nog zo veel andere leuke dingen doen: reizen, werken in mijn rozentuin, boeken lezen…”
Berck was ook principieel kritisch tegenover de stripwereld. Nadat hij in 1967 door ‘Tintin’-uitgever Leblanc en hoofdredacteur Greg onheus was behandeld, trok hij naar concurrent ‘Spirou/Robbedoes’. Hij was erg open over die periode, alsook de discutabele contracten en verloningen in de stripscene. “Eens scout, altijd scout,” klonk het. (GDW)