Kunst
Plek ontdekt waar Van Gogh waarschijnlijk zijn laatste werk schilderde dankzij postkaart
De plek waar Vincent van Gogh zijn laatste schilderij, Boomwortels (1890), maakte, is vermoedelijk gevonden. Wouter van der Veen, directeur van het Institut Van Gogh in Auvers-sur-Oise, heeft de plek ontdekt dankzij een postkaart uit 1900-1910.
Op de postkaart staat een met boomstammen en wortels begroeide heuvelrand afgebeeld aan de Rue Daubigny in Auvers-sur-Oise, de laatste plaats waar Van Gogh woonde. Van der Veen legde zijn vondst voor aan twee wetenschappelijk medewerkers van het Van Gogh Museum in Amsterdam, die de gegevens deelden met Bert Maes, een cultuurhistoricus en specialist historische bossen. “Op basis van Van Goghs werkwijze en de vergelijking tussen schilderij, ansichtkaart en huidige staat van de heuvelrand trekken de experts de conclusie dat het zeer waarschijnlijk om de juiste plek gaat.” Dat stelt het museum dinsdag in een persbericht.
De locatie bevindt zich op 150 meter van Auberge Ravoux, de herberg waar Van Gogh (1853-1890) de laatste zeventig dagen van zijn leven verbleef. De schilder ligt in het Franse dorp begraven, naast zijn broer en mecenas Theo, die als gevolg van een ziekte een half jaar na Vincent overleed.
Volgens Teio Meedendorp, senior onderzoeker bij het Van Gogh Museum, heeft de schilder de plek goed gekend. “Hij moet er vaak langs zijn gelopen op weg naar de uitgestrekte velden achter het kasteel van Auvers, waar hij ook juist in die laatste week meermaals schilderde en uiteindelijk de hand aan zichzelf sloeg.” De locatie werd dinsdag op ceremoniële wijze onthuld door Emilie Gordenker, directeur van het Van Gogh Museum en Willem van Gogh, achterkleinzoon van Vincents broer en mecenas Theo.
Lange tijd werd gedacht dat Korenveld met kraaien het laatste schilderij was dat Vincent van Gogh heeft gemaakt. De dreigende lucht met kraaien en het doodlopende pad zouden verwijzen naar zijn zelfdoding in dezelfde maand. Maar het Van Gogh Museum, dat veel onderzoek heeft verricht naar de schilder en zijn werk, stelt dat Boomwortels waarschijnlijk zijn laatste werk is. Andries Bonger, de zwager van Vincents broer Theo, heeft het onvoltooide werk volgens het museum in een brief beschreven. “Den morgen vóór zijn dood had hij een sousbois (bosgezicht) geschilderd, vol zon en leven.”