NieuwsGeert De Weyer Gallery
Nieuwe galerie legt zich toe op strip, animatie en illustratie
In de schaduw van de Antwerpse Onze Lieve Vrouw Kathedraal opent stripjournalist Geert De Weyer een nieuwe galerie. Daar wil hij zich exclusief toeleggen op illustratie, animatie, strip en alles wat zich daarrond bevindt.
Het idee om een stripgalerie uit de grond te stampen groeide daarheen de jaren. “Ik ben als journalist heel vaak bij striptekenaars of illustratoren thuis geweest”, vertelt De Weyer. “Vaak hangen daar de meest fantastische werken aan de muur. Wanneer ik dan vroeg wie die had gemaakt bleek het meestal om eigen werk te gaan.” Maar hoe fantastisch ook, het werk van de tekenaars en illustratoren bij wie De Weyer op de koffie ging raakte meestal niet verder dan de muren van hun eigen living.
“Meestal omdat ze geen zin hebben in de rompslomp die bij een expositie komt kijken. Soms omdat ze zich niet helemaal zeker voelen of die werken. En vaak ook omdat er gewoon geen interesse is bij galeristen voor kunstwerken die soms heel ver staan van de dingen waarvoor die tekenaars en illustratoren bekend zijn bij het grote publiek. Jammer vond ik, want veel van die mensen maken naast hun werk in opdracht echt heel mooie dingen.”
‘Andere kant laten zien’
De Weyer besloot daar iets aan doen en kwam op het idee een eigen galerie te starten. Het plan is om daar zes exposities per jaar te organiseren. Telkens rond het werk van één bepaalde tekenaar. “Maar niet met bedoeling de al bekende zaken uit zijn of haar oeuvre te lichten”, verduidelijk De Wever. “Ik wil de andere kant van die kunstenaars laten zien. Natuurlijk zullen er op een expo van bijvoorbeeld een striptekenaar ook wel wat originelen uit die strips te zien zijn, maar die zullen altijd ondergeschikt zijn aan het nieuwe werk. Ik heb nu al een aantal namen op mijn lijstje staan die met heel verrassend werk aan zullen komen zetten.”
De openingsexpo van Sebastiaan Van Doninck illustreert perfect wat De Weyers bedoeling is. Van Doninck, die in 2020 nog de Boekenpauw won voor zijn illustratiewerk, raakte in augustus vorig jaar zwaargewond tijdens een vakantie op Gran Canaria. Tijdens de noodgedwongen pauze die daarop volgde besloot hij het roer drastisch om te gooien. Hij stopte met illustratiewerk en liet de kunstenaar in zich los. Het resultaat is A Cosmonaut, Hiding Under the Sink, een reeks portretten waarin hij niet alleen zijn recente revalidatie verwerkt maar ook een aantal demonen uit zijn jeugd verjaagt.
“Jaren geleden schreef ik voor De Morgen een stukje toen Ever Meulen de cover van The New Yorker haalde”, vertelt De Weyer. “Dat was toen uitzonderlijk. Tegenwoordig kan je bijna elke week wel zo’n stukje schrijven. We hebben in Vlaanderen zoveel illustratietalent, maar we geven hen niet het podium dat ze verdienen. Hopelijk kan ik dat met deze galerie toch een beetje veranderen.”
De expo A Cosmonaut, Hiding Under the Sink loopt tot 22 augustus in Geert De Weyer Gallery. Meer info op geertdeweyergallery.be