BoekennieuwsBoeken
Griet Op de Beeck in de running voor een internationale prijs
Een onverwachte internationale nominatie voor Griet Op de Beeck: de Engelse vertaling van haar roman Kom hier dat ik u kus (Mona in Three Acts, vertaling Michèle Hutchison) schopte het deze week tot de longlist van de IMPAC Dublin Literary Award. Op de Beeck heeft er het gezelschap van 48 mededingers, onder wie Herman Koch, Bernardine Evaristo en Elif Shafak. Bibliotheken uit de hele wereld nomineren boeken, waarna een vakjury aan de slag gaat. De prijs levert de winnaar 75.000 en de vertaler 25.000 euro op. Op 25 maart wordt de shortlist bekendgemaakt. Een van de eerdere winnaars van de prijs was Michel Houellebecq.
Fran Lebowitz binnenkort in het Nederlands te lezen
Het stond in de sterren geschreven na het succes van de Netflix-serie Pretend It’s a City, waarin de 70-jarige ‘socialite’ Fran Lebowitz de show steelt met haar gramstorige bon mots. Een Nederlandse uitgever dook in haar – beperkte – Verzameld werk. Joost Nijsen van Podium bracht vervolgens bij haar New Yorkse agent een bod uit. Het leidde tot een verhitte veiling, maar Podium trok aan het langste eind. Binnenkort verschijnt dus een selectie van haar scherpste stukken in het Nederlands. Lebovitz kampt overigens al dertig jaar met een gecultiveerd writer’s block.
Tijdschrift Zacht Lawijd dreigt subsidie te verliezen
Het gerenommeerde literaire tijdschrift Zacht lawijd, dat al twintig jaar spiedt en delft in de literaire geschiedenis, kreeg onlangs een koude douche. De subsidiekraan van het driemaandelijkse magazine is door Literatuur Vlaanderen dichtgedraaid. “Uiteraard hebben we tegen die beslissing beroep aangetekend, maar of dat iets gaat opleveren, is zeer de vraag”, luidt het. Als het besluit niet wordt teruggeschroefd, houdt het magazine, dat samenwerkt met het Letterenhuis, op te bestaan. “Wel wordt nog gepoogd de jaargang 2021 af te werken.”
Het boek Daniël van Chris De Stoop wordt miniserie
Regisseur Jan Verheyen gaat Het boek Daniël van Chris De Stoop omzetten in een miniserie, zo maakt uitgeverij De Bezige Bij bekend. In zijn boek reconstrueert De Stoop meticuleus de roofmoord op zijn oudoom, de teruggetrokken levende Daniel Maroy, wiens hoeve in Saint-Léger bij Moeskroen door een jeugdbende in brand werd gestoken. De rechten zijn gekocht door Productiehuis A Team, dat eerder Patser en Torpedo uitbracht. Verheyen werkt samen met scenarist Ruben Vermeersch (van De applausman). De opnamen starten in het najaar van 2022.