Woensdag 22/03/2023

NieuwsMuziek

Ed Sheeran vrijgepleit voor plagiaat, Britse zanger noemt rechtszaak ‘schadelijk voor muziekwereld’

Ed Sheeran vorige maand bij het Hooggerechtshof in Londen. Beeld AP
Ed Sheeran vorige maand bij het Hooggerechtshof in Londen.Beeld AP

Ed Sheeran is niet schuldig bevonden aan plagiaat. Volgens het Hooggerechtshof in Londen is niet bewezen dat de wereldster ‘opzettelijk of onbewust’ een liedje van Sami Chokri kopieerde toen hij de hit Shape of You maakte.

Redactie

“Hoewel er gelijkenissen zijn tussen delen van de liedjes, zijn er ook significante verschillen”, sprak rechter Antony Zacaroli vanochtend in het Londense Hoogrechtshof. “Ik ben tevreden dat meneer Sheeran niet opzettelijk of onbewust het liedje Oh Why heeft gekopieerd.”

Sheeran reageerde direct nadat hij de zaak had gewonnen met een video op social media. Volgens hem worden er te makkelijk plagiaatzaken aangespannen tegen artiesten. “Er is een cultuur ontstaan waarin er een claim wordt neergelegd, met het idee dat een artiest vast zal overgaan tot een schikking omdat het duurder is om het voor te laten komen in de rechtbank, zelfs als er geen basis is voor de claim”, legt de zanger uit in de video. “Het is echt schadelijk voor de songwriting-industrie.”

Plagiaat

Het is volgens de zanger onoverkomelijk dat er gelijkenissen zijn tussen nummers. “Er zijn maar een beperkt aantal noten en nog minder akkoorden die gebruikt worden in de popmuziek. Met 60.000 nummers per dag die uitkomen op Spotify, dat zijn 22 miljoen liedjes per jaar zijn er toevallige gelijkenissen”, zegt Sheeran. Recentelijk werd ook zangeres Dua Lipa in korte tijd twee keer aangeklaagd voor plagiaat. In beide gevallen ging het om haar wereldhit Levitating.

Sheeran: “Ik wil niets afdoen aan de pijn die we aan beide kanten lijden in deze zaak, maar ik ben geen bedrijf. Ik ben een mens, een vader, een echtgenoot, een zoon. Rechtszaken zijn geen prettige ervaring. Hopelijk kunnen we nu terug naar het schrijven van liedjes, in plaats van bezig zijn met bewijzen dat we ze zelf kunnen schrijven.”

In maart was er een 11 dagen durend proces waarbij Sheeran aanwezig was. Hij noemde het ‘traumatiserend’ hoe hoe de tegenpartij hem beschuldigde dat hij ‘als een ekster’ bepaalde delen van het nummer Oh Why van singer-songwriter Sami Chokri ‘leende’ voor zijn eigen wereldhit Shape Of You. Sheerans liedje verscheen in 2017. Het nummer groeide uit tot een wereldwijde hit, en is nog altijd het meest gestreamde nummer ooit op Spotify. Het werd op het platform meer dan 3 miljard keer beluisterd, op YouTube werd de video zelfs 5,6 miljard keer bekeken.

Sheeran hield vol dat hij niet op de hoogte was van het bestaan van het nummer Oh why. David May, een van de voormalige managers van Sami Chokri, achtte die kans onwaarschijnlijk. Hij diende een getuigenis in waarin hij vertelt dat het managementbureau Artists and Company ‘erg veel moeite’ had gedaan om het liedje op de radar van Sheeran te krijgen.

Sheeran liet de rechter eerder geheel op eigen wijze horen dat melodieën in de popmuziek wel vaker op elkaar lijken. De zanger zong toen hij verhoord werd stukjes uit Feeling Good van Nina Simone en No Diggity van Blackstreet. “Als je ze in dezelfde toonsoort zet dan klinken ze hetzelfde”, legde hij uit.

Beluister hier het nummer van Chrokri

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234