Donderdag 23/03/2023

Fotoreeks

De nacht in beeld: wandelen door de slapeloze uren van Europa

BRUSSEL. Op tafel dansend koppel in café Daringman, aan de Vlaamsesteenweg. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Op tafel dansend koppel in café Daringman, aan de Vlaamsesteenweg.Beeld Bart Koetsier
Rik Van Puymbroeck

Het is donderdagnacht, het klokje op de laptop zegt 02:46. Dit is het uur van de slapelozen, er is zonet al een krant gebracht (er zijn mensen die op dit tijdstip werken), verder is de straat stom en leeg.

Dit stukje kan alleen nu geschreven worden. In zo’n nacht die met zilveren schreden kwam, zoals de nu dode zanger zong, met ‘donkere ­portalen en schimmen die gluren’. En alles werd stil. In zo’n nacht waarin Bart Koetsier z’n foto’s maakt.

Hij liep door Brussel, aan de Hallepoort, maar nog liever langs de zijkanten van de stad en ook door Molenbeek, waar fotograferen moeilijk was. Maar er scheen zon in de wasserette en nog niet iedereen was naar bed. Er reed een tram en het licht was, ook ’s nachts, anders dan in Parijs, Palermo, Amsterdam, Marseille, Warschau.

Dat we in Europa zijn, schrijft de fotograaf, dat oude continent, dat zich voortsleept van crisis naar crisis. Dat doet het koortsachtig: identiteitscrisis, economische crisis, vluchte­lingencrisis. In het donker vindt hij dat beeld best te vangen. Een vrouw tilt haar rok op, een zwaan is de weg kwijt en bij paaltjes die enkel in Parijs kunnen staan, liggen de overmoedigen. Hij schrijft over de rafelige en poëtische charme van Europa’s onderbuik en de obscuriteiten van het stedelijke leven.

Fotograferen is schrijven met licht, dat weten we, maar hij is vooral een nachtkijker. Samen met schrijfster Hedy van Erp wil Koetsier hier ooit een boek van maken. Wel voor volgend jaar, liefst. Dan zou de fotograaf vader willen zijn en met een kind wandel je niet door de nacht.

Het klokje zegt 03:01. Nu 03:02.

Je moet de nacht niet langer ­uitdagen. Misschien toch het bed maar weer proberen.

BRUSSEL. Saxofonist geeft het beste van zichzelf op het Koningsplein. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Saxofonist geeft het beste van zichzelf op het Koningsplein.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Restanten van de rellen van 11 november, na de WK-kwalificatie van Marokko. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Restanten van de rellen van 11 november, na de WK-kwalificatie van Marokko.Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Jongedames in de auto nabij Place Pigalle. Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Jongedames in de auto nabij Place Pigalle.Beeld Bart Koetsier
PALERMO. Italiaanse vrouw flirt op straat met de fotograaf. Beeld Bart Koetsier
PALERMO. Italiaanse vrouw flirt op straat met de fotograaf.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Nijverheidskaai, bewegwijzering langs het kanaal. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Nijverheidskaai, bewegwijzering langs het kanaal.Beeld Bart Koetsier
WARSCHAU. Moeder en kind op stap met ballonnen. Beeld Bart Koetsier
WARSCHAU. Moeder en kind op stap met ballonnen.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Rookpauze voor een restaurant in de buurt van Brussel-Centraal. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Rookpauze voor een restaurant in de buurt van Brussel-Centraal.Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Stoned koppel gaat erbij liggen op een stoep. Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Stoned koppel gaat erbij liggen op een stoep.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Man probeert naar buiten te kijken door de aangedampte ­ruiten van een tram. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Man probeert naar buiten te kijken door de aangedampte ­ruiten van een tram.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Voorbijgangers lopen langs een felverlichte wasserette. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Voorbijgangers lopen langs een felverlichte wasserette.Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Streetwise. Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Streetwise.Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Portret van een Parisienne op leeftijd. Beeld Bart Koetsier
PARIJS. Portret van een Parisienne op leeftijd.Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Zwaan bezoekt de Wallen. Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Zwaan bezoekt de Wallen.Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Een mistige avond.   Beeld Bart Koetsier
AMSTERDAM. Een mistige avond.Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Even een frisse neus halen voor café Daringman. Beeld Bart Koetsier
BRUSSEL. Even een frisse neus halen voor café Daringman.Beeld Bart Koetsier

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234