Donderdag 01/06/2023

InterviewBoeken

‘Boeken over Rusland zitten nog altijd in de lift’: toppers en tegenvallers bij boekhandel Malpertuis

null Beeld Rv
Beeld Rv

Wat verkoopt, wat niet? Bericht uit de boekhandel. Deze week: Jan Feys van Malpertuis, Genk.

Marnix Verplancke

Welke boeken lopen momenteel goed in Malpertuis?

“Mensen krijgen graag tips van hun boekhandelaar. Zo heb ik al vaak Bert Wagendorps interessante historische roman Phoenix aangeraden en nadien krijg ik dan steevast positieve commentaren. Ook wanneer een schrijver een lezing geeft in de boekhandel, zorgt dat voor een meerverkoop, zoals onlangs nog met Tom Lanoye. Recensies hebben duidelijk invloed en ook radio en tv. Een boek dat besproken wordt in Interne keuken, of een schrijver die geïnterviewd wordt door Phara, dat zien we de dag nadien in de winkel.”

Merkt u trends in de boekenverkoop?

“We zijn een literaire boekhandel met een grote afdeling kinderboeken. Bij de volwassenen zie ik een geleidelijke verschuiving van literatuur naar goede non-fictie. Sinds de oorlog in Oekraïne zitten boeken over Rusland duidelijk in de lift. Maar dat betekent nog niet per se dat er ook minder literatuur gelezen wordt. Er zijn ook bibliotheken natuurlijk, en e-books, waar wij boekhandelaren geen zicht op hebben. Ik hoor ook van collega’s dat het geen schitterend voorjaar is geweest.

“Misschien letten mensen door de hoge inflatie en de dure energie wat meer op de kleintjes en zien ze boeken als een luxe. Ik kan me voorstellen dat ze dan eerder een roman in de rekken laten staan dan een non-fictieboek. Wat de kinderboeken betreft is er een omgekeerde beweging te zien. Non-fictie heeft het daar moeilijk, terwijl mooie prenten- of leesboeken vlot de deur uitgaan.”

Van welk boek had u meer verwacht?

“Vorige week las ik in deze rubriek dat Pat Barker het in Gent zo goed doet. Hier in Genk is dat wat minder. Nadat De stilte van de vrouwen een groot succes was geweest, verwachtte ik dat het vervolg erop, De vrouwen van Troje, net zo vlot zou verkopen. Maar dat deed het dus niet, zelfs niet wanneer ik mensen erop attent maakte. Misschien is er wel een limiet aan het aantal boeken dat je over de Griekse oudheid wilt lezen, natuurlijk.”

Naar welk boek kijkt u uit?

“Deze herfst verschijnt de nieuwe John Irving, De laatste skilift. En ook de nieuwe Joël Dicker staat op mijn lijstje, De zaak Alaska Sanders. Ik heb alle vorige boeken van deze Franstalige Zwitser gelezen, stuk voor stuk spannend en goed geschreven – de perfecte zomerlectuur.”

Top 10 best verkochte boeken bij Malpertuis

1. David Graeber, Het begin van alles

2. Charlie Mackesy, De jongen, de mol, de vos en het paard

3. Kristof Reulens, Stations d’Artistes Genk

4. Bert Wagendorp, Phoenix

5. Claire-Louise Bennett, Kassa 19

6. Tom Lanoye, De draaischijf

7. Lucinda Riley, Geheimen van de kostschool

8. Dimitri Verhulst, Hebben en zijn

9. Junichiro Tanizaki, Stille sneeuwval

10. Els Beerten, De rest van ons leven

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234