Dinsdag 30/05/2023

NieuwsNASA

NASA verlengt missie van Marshelikopter Ingenuity

null Beeld EPA
Beeld EPA

De minihelikopter Ingenuity zal veel langer op Mars rondvliegen dan oorspronkelijk gepland. De missie, die oorspronkelijk ongeveer 30 dagen zou duren, is met nog eens 30 dagen verlengd. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA vrijdag tijdens een persconferentie bekendgemaakt.

HLA en Belga

“Na die periode van 30 dagen zullen we bekijken waar we staan”, zei Nasa-manager Lori Glaze. “Er is een kans om ook daarna nog door te gaan.”

Vorige week is Ingenuity voor de eerste keer opgestegen. Het werd daarmee het eerste luchtvaartuig dat een vlucht op een andere planeet voltooide. Daarna vloog de helikopter, die wordt aangedreven door lithium-ionbatterijen en ongeveer 1,8 kilogram weegt, nog twee keer, verder en sneller dan voorheen. Een vierde lanceerpoging donderdag mislukte aanvankelijk, maar wordt vrijdag herhaald. Er zijn nog meer vluchten gepland.

Lees ook

▶ Zo maakte helikoptertje Ingenuity eerste gemotoriseerde vlucht op Mars

‘De eersten die op Mars zullen verblijven, leven nu al. We kunnen niet op aarde blijven’

De helikopter moet extreme omstandigheden op Mars trotseren: De temperaturen dalen ‘s nachts tot -90 graden Celsius, wat een uitdaging is voor batterijen en elektronica. Vanwege de ijle atmosfeer, die ruwweg slechts één procent zo dicht is als die op aarde, moeten de rotors van Ingenuity versnellen tot 2.537 omwentelingen per minuut, een veelvoud van wat helikopters op aarde halen. Ingenuity haalt de energie voor die inspanning uit zijn batterij, die wordt gevoed door de zonnestralen.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234