Vrijdag 22/10/2021

Update

Asteroïde vloog rakelings langs de Aarde

null Beeld AFP
Beeld AFP

Asteroïde 2012DA14 kwam deze avond rond 20.30 uur op goed 28.000 kilometer van onze planeet. Gevaar voor een inslag was er evenwel niet. Wie het gemist heeft, geen nood: over 33 jaar krijgt u een herkansing. Onderaan dit artikel kan u de beelden van ruimtevaartorganisatie NASA bekijken.

Op voorhand vloeide de nodige inkt over de asteroïde, die 'historisch dichtbij' onze planeet vloog. 2012DA14 passeerde onze planeet op een tiende van de afstand tussen Aarde en Maan. Nooit tevoren kwam een asteroïde zo dichtbij, dichter dan de baan die de grote telecomsatellieten rondom onze planeet draaien. In principe was het object met een verrekijker of telescoop zichtbaar, maar niet met het blote oog.

Inslag
Vanochtend sloeg een meteoriet onverwacht in in Rusland. Een verband met 2012 DA14 is er echter niet, aldus de NASA. Een dergelijke 'kleine' asteroïde zou wel een hele stedelijke agglomeratie in puin kunnen leggen. De asteroïde zou ongeveer een groot zijn als het gevaarte dat in 1908 in Toengoeska in Centraal-Siberïe te pletter sloeg tegen de Aarde. De knal in Toengoeska vernielde 2.000 vierkante kilometer Siberisch woud, of een gebied iets groter dan Londen.

Baan
De aantrekkingskracht van de Aarde heeft de baan van 2012 DA14 beïnvloed, en de omlooptijd rond de Zon zou zo van 366 dagen naar 317 dagen teruggebracht worden. Op 16 februari 2046 zou de asteroïde ons opnieuw bezoeken, deze keer op een afstand van zo'n 60.000 km, aldus volksterrenwacht Mira.

Andere objecten
Er zijn vermoedelijk ongeveer 500.000 brokstukken zoals 2012 DA14 in de omgeving van de Aarde. Minder dan 1 procent daarvan is ontdekt. Twintig jaar geleden zou het gevaarte waarschijnlijk ongemerkt onze planeet voorbijgevlogen zijn.

Bekijk hier de beelden die ruimtevaartorganisatie NASA maakte:

Meer over

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen

Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234