Zaterdag 03/06/2023

NieuwsRonde van Italië

Jarige Thomas geeft tikje aan Almeida, vluchter Zana wint bergrit in Giro

Filippo Zana rijdt als eerste over de meet in Val di Zoldo.  Beeld REUTERS
Filippo Zana rijdt als eerste over de meet in Val di Zoldo.Beeld REUTERS

In de strijd voor eindwinst in de Ronde van Italië heeft de Britse rozetruidrager Geraint Thomas (Ineos Grenadiers) opnieuw een goeie zaak gedaan: op zijn 37ste verjaardag reed hij samen met de Sloveen Primoz Roglic 21 seconden weg van de Portugees Joao Almeida in een bergrit. Ritwinst ging naar de Italiaanse vluchter Filippo Zana (Jayco-AlUla).

Redactie

De achttiende etappe van de Ronde van Italië, tussen Oderzo en Val di Zoldo, was de eerste van een loodzwaar drieluik. Eerst lagen er twee cols van eerste categorie, die nadien werden gevolgd door een dubbele beklimming van tweede categorie richting finish. Maar al in de vlakke aanloop naar de eerste beklimming ging het razendsnel door een spervuur aan aanvalspogingen.

De goeie ontsnapping reed uiteindelijk pas weg op de eerste klim van de dag. De Fransen Thibaut Pinot en Aurélien Paret-Peintre, de onvermoeibare Canadees Derek Gee, en de Italianen Marco Frigo en Filippo Zana sloegen een kloof, en kregen later het gezelschap van de Fransman Warren Barguil en de Kazak Vadim Pronskiy. De afscheidnemende Pinot, die onderweg de bergtrui overnam van de Ier Ben Healy, gooide op de voorlaatste beklimming alle vluchters van zich af, op Zana na. Aan de aankomst won Italiaans kampioen Zana de sprint bergop voor Pinot. Barguil werd derde op 0:50.

Ook de strijd voor het klassement barstte los op de voorlaatste beklimming, de steile Coi. De Amerikaan Sepp Kuss, klimknecht van de Sloveen Primoz Roglic, ging versnellen en dunde zo de groep van de klassementsrenners flink uit. Iets hogerop plaatste ook een herboren Roglic zelf een aanval. Roze trui Geraint Thomas kwam geen moment in de problemen, maar het nummer 2 in het klassement wel: de Portugees Joao Almeida moest lossen en had zijn Australische ploegmaat Jay Vine nodig om de achterstand te beperken.

Na de korte slotklim had Almeida 21 seconden achterstand op het duo Roglic/Thomas, de morele winnaars van de dag. In het algemene klassement zakt Almeida daardoor van twee naar drie, nu met 39 seconden achterstand op leider Thomas. Roglic wipt naar de tweede plaats, en moet nog 29 seconden zien goed te maken wil hij de Giro nog winnen. Het nieuwe nummer 4, de Ier Eddie Dunbar, heeft al 3:39 achterstand. De Italiaan Damiano Caruso (+3:51) vervolledigt de top vijf in de stand.

Van Belgische zijde had Laurens De Plus al veel werk voor kopman Thomas opgeknapt op de op twee na laatste beklimming van de dag, waarmee hij de groep van de klassementsrenners flink kleiner had gemaakt. De Plus finishte nadien nog als achttiende op 3:16, drie seconden na eerste Belg Ilan Van Wilder die vijftiende werd. De Plus blijft tiende in het klassement op 5:52, Van Wilder klimt twee plaatsen en is nu dertiende op 9:03.

Vandaag wacht de koninginnenetappe naar de Tre Cime di Lavaredo. Onderweg liggen liefst vier Dolomietenpassen, gevolgd door de bijzonder steile slotklim buiten categorie van de Tre Cime di Lavaredo. Die is met zijn 2.300 meter het hoogste punt van deze Giro.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234