AchtergrondEK-selectie Rode Duivels
Geen oefenwedstrijden, wel weekje vakantie voor De Bruyne in aanloop naar EK
Bondscoach Roberto Martínez wil Europees kampioen worden met zijn vertrouwde spelers, dus met Nacer Chadli en Axel Witsel. Opvallend: Kevin De Bruyne moet zich pas vijf dagen voor de eerste groepswedstrijd melden bij de Rode Duivels.
Is iemand verrast door de EK-selectie van Roberto Martínez? Neen, toch? Na vijf jaar en na al zijn keuzes is de bondscoach sportief én als mens voorspelbaar geworden.
Neem Nacer Chadli. Martínez is niet vergeten wat Chadli presteerde op het WK in Rusland. In de wedstrijd tegen Japan kwalificeerde hij België voor de kwartfinale. Tegen Brazilië was Chadli alweer een van de uitblinkers. Waar had Martínez vandaag gestaan in geval van een uitschakeling in de achtste finale van het WK? Chadli heeft de huidige marktwaarde van de bondscoach voor een deeltje helpen maken. Zo iemand laat je niet snel vallen.
Voorts heeft Martínez een zwak voor de persoonlijkheid van Chadli: goeie jongen, mentaal ijzersterk, taakbewust en tactisch gedisciplineerd. Martínez viste Chadli al op in maart van dit jaar, toen de speler zichzelf nauwelijks nog een elitevoetballer kon noemen. Dan mag een EK-selectie nu niet verbazen.
“Sinds maart komt Nacer regelmatig aan speelminuten toe”, zette Martínez zijn keuze kracht bij. En de bondscoach heeft gelijk. Chadli is een ideale ‘rolspeler’. Hij gaat je geen wedstrijd doen verliezen. Hij kan nuttig zijn op offensieve stilstaande fases. En: Chadli neemt van niemand een plaats in de selectie af.
Doku als joker
Jérémy Doku en Leandro Trossard hebben het gehaald van Yari Verschaeren en Charles De Ketelaere. Doku is zo’n beetje de Adnan Januzaj van de WK-selectie van Martínez. Een keuze voor het ruwe, onvoorspelbare maar immense talent. Doku kan een wedstrijd beslissen met één actie, één dribbel, één slalom, één schot. Precies wat Januzaj deed in de WK-groepswedstrijd tegen Engeland drie jaar geleden.
Trossard heeft dan weer zijn selectie gepakt tijdens de WK-kwalificatiewedstrijden in maart tegen Wales en (vooral) tegen Wit-Rusland, toen hij een bijzonder mature indruk liet. Over Trossard vertelde de bondscoach vorige week in een interview met VTM Nieuws: “Hij is de Rode Duivel die zich het voorbije jaar het best ontwikkeld heeft.”
Marouane Fellaini haalde de selectie niet, en waarom had dat wél gemoeten? Iedereen lijkt vergeten dat Fellaini de rug keerde naar de nationale ploeg en niet andersom. Wie meende dat Martínez na drie jaar een smeekbede zou doen aan Fellaini kent de Spanjaard niet. De optie is Martínez de voorbije dagen nog wel door bondsmensen gesuggereerd, maar die wuifde het aanbod beleefd af. Het dient gezegd dat ook vanuit het kamp-Fellaini niet actief is gelobbyd.
Weinig verdedigers
Het meest opvallende aan deze selectie is het jongleren van Martínez met het aantal verdedigers. In zijn WK-selectie nam de bondscoach destijds vijf verdedigers op (Alderweireld, Kompany, Vertonghen, Vermaelen, Boyata), plus Leander Dendoncker als passe-partout.
Op de vraag gisteren waarom Martínez ook nu weer slechts vijf centrale verdedigers selecteerde, kwam de uitleg: “Leander kan ook in de verdediging spelen.”
Tot 24 uur voor de eerste groepswedstrijd tegen Rusland, in casu 11 juni om 19 uur, mag elke bondscoach één geblesseerde speler vervangen. Martínez, gistermiddag, niet toevallig: “We willen wachten tot 11 juni om Axel Witsel uitzicht te bieden op speelmogelijkheden op het EK.”
De bedoelingen van Martínez zijn duidelijk. Indien Witsel op 11 juni voldoende fit wordt bevonden, kan Dendoncker in de loop van het EK opnieuw als passe-partout gebruikt worden en beschikt de bondscoach over zes centrale verdedigers. Valt Witsel op 11 juni (of vroeger) af, dan komt Dendoncker als defensieve middenvelder in de basis en mag mogelijk Brandon Mechele zijn voetbalspullen bij elkaar zoeken. Mechele zat sinds het WK in Rusland overigens in elke selectie van Martínez.
Rust voor De Bruyne
Om de cirkel van dit verhaal rond te maken, komen we nog eens terug op de loyauteit die Martínez toont aan zijn internationals. Omdat alle Rode Duivels na dit weekend één week vakantie krijgen – de voorbereiding op het EK vangt pas aan op 31 mei – dreigde Kevin De Bruyne als enige naast die gunstmaatregel te vallen. De Bruyne speelt op 29 mei in Porto nog de finale van de Champions League tegen Chelsea.
“Kevin wordt pas verwacht in het trainingskamp op 7 juni”, verklaarde Martínez. Hij mist hierdoor de twee oefeninterlands tegen Griekenland en Kroatië. Maar de bondscoach geeft prioriteit aan de fysieke en mentale gezondheid van De Bruyne.
Het is iets wat we in het internationale voetbal eerder enkel zagen gebeuren met Cristiano Ronaldo. Vooraleer zich bij de Portugese selectie te voegen die het EK in Frankrijk in 2016 voorbereidde, mocht Ronaldo van bondscoach Fernando Santos een week vakantie nemen op Ibiza. Een maand later werd Portugal Europees kampioen.
Dit zijn de 26 namen (en 11 reserves) voor het EK
Doelmannen: Thibaut Courtois (Real Madrid), Simon Mignolet (Club Brugge), Matz Sels (Straatsburg)
Verdedigers: Toby Alderweireld (Tottenham), Dedryck Boyata (Hertha BSC), Jason Denayer (Lyon), Thomas Vermaelen (Vissel Kobe), Jan Vertonghen (Benfica)
Middenvelders: Yannick Carrasco (Atlético Madrid), Timothy Castagne (Leicester), Nacer Chadli (Basaksehir), Thorgan Hazard (Dortmund), Thomas Meunier (Dortmund), Kevin De Bruyne (Man City), Leander Dendoncker (Wolverhampton), Dennis Praet (Leicester), Youri Tielemans (Leicester), Hans Vanaken (Club Brugge), Axel Witsel (Dortmund)
Aanvallers: Jérémy Doku (Rennais), Eden Hazard (Real Madrid), Dries Mertens (Napoli), Leandro Trossard (Brighton), Michy Batshuayi (C. Palace), Christian Benteke (C. Palace), Romelu Lukaku (Inter)
Reserves: Thomas Kaminski (Blackburn), Alexis Saelemaekers (AC Milan), Albert Sambi Lokonga (Anderlecht), Bryan Heynen (Genk), Thomas Foket (Reims), Adnan Januzaj (Real Sociedad), Brandon Mechele (Club Brugge), Jordan Lukaku (Antwerp), Zinho Vanheusden (Standard), Yari Verschaeren (Anderlecht), Charles De Ketelaere (Club Brugge)