AnalyseVoetbal
Alarmfase rood: een blik op de problemen van Club Brugge
De motor sputtert niet langer, nu stokt hij zelfs. Club Brugge moet dringend een oplossing vinden voor de problemen die al langer sluimeren: geen vleugels, geen bank, geen fut meer... Kan coach Clement dit nog rechttrekken, of moet de gedoodverfde kampioen alsnog beginnen te vrezen, zeker nu de andere teams wél in vorm zijn? Een analyse.
Geen vleugelspelers, té veel spelmakers
Hét probleem bij Club! Vanaken, Lang en De Ketelaere, dat is te veel van het goeie. Alle drie hebben ze graag de bal aan de voet, alle drie opereren ze het liefst in de as van het veld. Daar waar ook nog Vormer (en Rits) lopen. Er is een compleet gebrek aan diepgang en lopende mensen - ook Dost speelt graag met de rug naar doel als targetman. De verdediging van Genk was op zijn gemak, zelden op de proef gesteld of uit elkaar gerukt door loopacties. ’t Is geen toeval dat Vanaken sinds de komst van Lang minder draait en beslissend is, ze lopen elkaar vaak letterlijk voor de voeten in het centrum.
Dat Clement week na week voor hen kiest, is dan ook weer begrijpelijk. Er zijn simpelweg geen alternatieven. Chong? Okereke? Badji? Geen van hen kon overtuigen op de flank. Dirar? Zelfs niet langer in de selectie. En of Club Brugge de vertrokken Krépin Diatta mist. Snel, dribbelvaardig, doeltreffend en bovenal een échte vleugelspeler. Sinds zijn vertrek is de balans zoek. Te veel dezelfde types binnen de lijnen, te veel dezelfde profielen op de bank.
Geen bank
Als Club in nesten zit, zijn het niet de invallers die blauw-zwart erdoor zullen sleuren. Vrijdagavond in Genk was Sobol de eerste invaller. Dat zegt veel. Heel veel zelfs. Okereke was de tweede. Toen het kalf verdronken was, mochten Chong en Badji nog even kort invallen. Een ploeg die op drie fronten ambities uitspreekt, heeft op dit moment nauwelijks extra wapens achter de hand. Daar waar De Ketelaere als invaller nog eens iets forceerde, kan Clement vandaag door een gebrek aan alternatieven quasi onmogelijk rond hem.
Het gat tussen de eerste twaalf, dertien spelers en de rest van de kern is té groot. Dat was eraan te zien tegen Anderlecht. En al zeker tijdens de coronagolf bij blauw-zwart, toen er nauwelijks valabele vervangers waren voor de - weliswaar talrijke - afwezige basisspelers. Clement moet in het aanvallende compartiment nooit keuzes maken, dat zegt genoeg. Club Brugge moet straks meer dan ooit de markt op, willen ze hun hegemonie volgend seizoen niet voor het eerst in drie jaar doorbroken zien.
Gebrek aan voetballend vermogen bij centrale duo
Verdedigend valt er weinig aan op te merken. Het duo Mechele-Kossounou, dat sinds hun samenwerking een degelijk tot goed seizoen speelt. Alleen: beiden zijn ze niet de grootste voetballers… en dat liet zich in de jongste twee matchen voelen. Vooral Kossounou deed het tegen Genk heel slecht, in de eerste helft tegen Anderlecht met ook Mitrovic erbij vond blauw-zwart al helemaal geen oplossingen.
De lange bal wordt steeds vaker gespeeld… en het gaat veel te traag van achteruit. Op de koop toe maken Mechele en Kossounou met de regelmaat van de tijd nog steeds hun foutje. Mechele vrijdag aan de zijlijn vlak voor de 2-0, die het licht uitdeed voor Club. Sneller spelen en initiatief tonen is wat het duo in de komende matchen te doen staat.
Mentale moeheid
Dat het op de tweede helft in Gent (0-4) na al maanden stroef loopt, heeft ongetwijfeld ook met de riante voorsprong in het klassement te maken. Sinds de beker en de Europa League zijn weggevallen, is het eigenlijk een beetje aftellen voor Club. Van de potjes tegen Moeskroen en Kortrijk word je niet warm wanneer je bijna twintig punten los staat in het klassement.
Clement meent zowat tijdens elke persconferentie dat er binnenskamers niet gerekend wordt. En toch benadrukte hij tijdens het ‘We never walk alone’-filmpje van Club Media House stellig dat Genk zes punten meer moet pakken dan Club. Blauw-zwart telt de dagen en de wedstrijden aan het eind van een lang apart seizoen collectief af. Wat je hen niet kwalijk kan nemen - onder normale omstandigheden in een klassieke format waren ze al lang kampioen.
Tegenstanders in goeie doen
Komt erbij dat blauw-zwart om de drie dagen een gemotiveerde tegenstander in de ogen kijkt. Wat Genk en Anderlecht betreft, een tegenstander die op volle toeren draait. Dit terwijl Club net als vorig seizoen vooral voor Nieuwjaar op zijn best was. Daar waar de problemen tegen pakweg Kortrijk en Moeskroen nog wat verdoezeld werden, leggen Anderlecht en Genk die nu helemaal bloot. En ook Antwerp zal ongetwijfeld vertrouwen hebben geput uit de goeie prestatie van zaterdag in het Lotto Park.