NieuwsOorlog in Oekraïne
Rusland rekruteert door het Westen opgeleide Afghaanse commando’s om te vechten in Oekraïne
Afghaanse commando’s, die door de VS en het VK zijn opgeleid, krijgen naar verluidt aanbiedingen om zich bij het Russische leger aan te sluiten. Het inlijven van de commando’s van het Afghanistans National Army Commando corps (ANA) kan volgens Afghaanse militaire bronnen een grote impact hebben op het slagveld, zo bericht nieuwsmagazine ‘Foreign Policy’.
Ongeveer 20.000 tot 30.000 ANA-vrijwilligers bleven wanhopig achter toen het Westen zich vorig jaar terugtrok uit Afghanistan. Slechts een klein aantal van deze commando’s kon worden geëvacueerd, terwijl anderen moesten onderduiken om te voorkomen dat zij door de taliban gevangen zouden worden genomen of geëxecuteerd.
‘Makkelijke prooi’
Veel van deze commando’s zitten nu zonder werk of hoop, en sommige wachten nog steeds op hervestiging in het VK of de VS.
Afghaanse veiligheidsbronnen vertelden aan ‘Foreign Policy’ dat deze uitzichtloze situatie van hen een makkelijke prooi zou kunnen maken voor Russische ronselaars. “Ze hebben geen land, geen baan, geen toekomst. Ze hebben niets te verliezen”, zei een bron.
Volgens sommige bronnen zouden wel 10.000 voormalige commando’s op het aanbod kunnen ingaan nadat ze via WhatsApp en Signal zijn benaderd door Russische ronselaars. En hun aanwezigheid zou een grote impact kunnen hebben op het slagveld.