Woensdag 07/06/2023

NieuwsBuitenland

Protesten in Peru na afzetting president gaan door, leger bezet infrastructuur

Aanhangers van de afgezette president Pedro Castillo eisen dat hij wordt vrijgelaten. Beeld ANP / EPA
Aanhangers van de afgezette president Pedro Castillo eisen dat hij wordt vrijgelaten.Beeld ANP / EPA

De strijdkrachten van Peru nemen de controle over van belangrijke infrastructuur zoals luchthavens en waterkrachtcentrales om deze te beschermen zolang de protesten in het land voortduren, meldt minister Alberto Otarola van Defensie. Ook zal het leger de politie bijstaan bij het bewaken van de orde.

Redactie

De regering is van plan de noodtoestand af te kondigen voor het snelwegennet van het land om een vrije doorgang te garanderen, aldus Otarola over de protesten, die begonnen na de afzetting en arrestatie van president Pedro Castillo. Bij de demonstraties zijn inmiddels zeven mensen omgekomen.

Castillo werd ontslagen door het parlement toen hij probeerde dat te ontbinden in een poging een afzettingsprocedure te voorkomen. De politicus lag onder vuur vanwege beschuldigingen van corruptie. Castillo werd kort na de afzetting opgepakt en vervangen door zijn vicepresident Dina Boluarte, die daarmee de zesde president van het land werd sinds 2016.

De demonstraties dienen als steunbetuiging aan de afgezette president, die politiek asiel heeft aangevraagd in Mexico. Dat land zegt zijn aanvraag te overwegen. Castillo is van eenvoudige afkomst en heeft veel steun onder boeren en de inheemse bevolking. Boerenorganisaties hebben opgeroepen tot een landelijke staking van onbepaalde duur. In de steden, waaronder hoofdstad Lima, is Castillo’s linkse partij Peru Libre de katalysator van protesten.

De demonstranten eisen het vertrek van Boluarte. In reactie daarop heeft zij vervroegde verkiezingen beloofd in april 2024, in plaats van in 2026. Het parlement moet daar echter mee instemmen, wat nog niet is gebeurd.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234