Nieuws
Nieuwe gaspijpleiding tussen Bulgarije en Griekenland operationeel: ‘Een gamechanger voor energie in Europa’
In Bulgarije is vandaag een nieuwe gasverbinding met Griekenland in gebruik genomen. De pijpleiding kadert in de Europese inspanningen om onafhankelijk te worden van Russische energie.
“Vandaag begint een nieuw tijdperk voor Bulgarije en Zuidoost-Europa”, zo verklaarde voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie op de openingsceremonie in de Bulgaarse hoofdstad Sofia. Volgens von der Leyen is de pijpleiding een “gamechanger voor Bulgarije en voor de energiebeveiliging van Europa” en betekent het “een bevrijding van de afhankelijkheid van Russisch gas”.
Lees ook
Deze econome voorspelde de energiecrisis: ‘Poetins volgende zet? De oliekraan dichtdraaien’
Bulgarije voerde op een bepaald moment tot 80 procent van zijn gas uit Rusland in. De 182 kilometer lange pijpleiding tussen de Griekse stad Komotini en Stara Zagora in het centrum van Bulgarije verbindt het land met de trans-Adriatische pijpleiding. Die brengt gas uit Azerbeidzjan via Turkije naar Griekenland en Italië.
De pijpleiding tussen Bulgarije en Griekenland heeft een capaciteit van drie tot vijf miljard kubieke meter gas per jaar. Von der Leyen onderstreepte dat de nieuwe verbinding kan instaan voor de totale Bulgaarse gasconsumptie. Aan het project, dat ondersteund werd met Europese fondsen, werd sinds 2009 gewerkt.
“Door strategische samenwerking tussen Bulgarije en Griekenland kunnen we stabiliteit in de regio bereiken”, zo verklaarde de Bulgaarse president Rumen Radev. Op de openingsceremonie waren ook de presidenten van Azerbeidzjan, Noord-Macedonië en Servië en de premiers van Griekenland en Roemenië aanwezig.