NieuwsVerenigde Staten
Medewerkers Biden vinden meer geheime documenten
Medewerkers van de Amerikaanse president Joe Biden hebben nog meer geheime regeringsdocumenten gevonden. Eerder werden al papieren aangetroffen in een voormalig kantoor van de president bij een denktank in Washington.
Maandag raakte al bekend dat Biden een klein aantal - Amerikaanse media hadden het over een tiental - geheime documenten uit zijn tijd als vicepresident onder Barack Obama bewaarde in een privékantoor bij een denktank. Na die eerste vondst in november gingen medewerkers van Biden nog op andere plaatsen op zoek naar documenten. Dat melden Amerikaanse media. De inhoud en waar en wanneer ze werden gevonden, is niet duidelijk.
Bovendien is niet bekend wanneer de tweede partij documenten werd gevonden en of de zoektocht naar geclassificeerd materiaal uit de tijd dat Biden vicepresident was nu is afgerond. Het Witte Huis heeft nog niet op de recentste ontdekking gereageerd.
Biden was naar eigen zeggen verrast over die eerste vondst. Hij zegde zijn medewerking toe aan het ministerie van Justitie, dat een onderzoek heeft geopend, en het Nationaal Archief, dat direct beschikking kreeg over de documenten. Geclassificeerde documenten dienen na het aflopen van een ambtsperiode te worden overgedragen aan het Nationaal Archief.
Trump
Republikeinen noemen Biden hypocriet. Hij uitte eerder kritiek op zijn voorganger Donald Trump, die na zijn presidentschap een grote hoeveelheid documenten had meegenomen naar zijn huis in Florida. Vorig jaar bleek dat Trump die verborgen had toen de FBI er in augustus meer dan 13.000 overheidsdocumenten aantrof. De huiszoeking kwam er nadat Trump meerdere keren was verzocht geheime documenten over te dragen en hij deze verzoeken niet had ingewilligd.
Naar Trump loopt een strafrechtelijk onderzoek. Volgens Justitie doet het juridische team van Trump er alles aan om dat te dwarsbomen. Justitie wil dat de raadgevers worden gestraft voor minachting van de rechtbank.