NieuwsKerncentrales
Groenen willen kerncentrales Doel 4 en Tihange 3 nog een winter langer openhouden: ‘Willen zeker geen extra gascentrale’
Omdat de elektriciteitsbevoorrading in de winter 2025-2026 problematisch dreigt te zijn, legt minister van Energie Tinne Van der Straeten (Groen) een zogenaamde ‘fuel extension’ van de kerncentrales Doel 4 en Tihange 3 op tafel van het federale kernkabinet, schrijven de kranten van Mediahuis en Le Soir.
Het kernkabinet van de federale regering, aangevuld met minister van Energie Tinne Van der Straeten (Groen), komt woensdagavond samen. De toppolitici zullen een risicoanalyse bespreken die Elia en Fluxys, de beheerders van het elektriciteits- en gasnet, hebben opgesteld over de bevoorrading in de komende winters. Dat schrijven verschillende kranten en het nieuws wordt bevestigd aan Belga.
Bij de risicoanalyse is er een extra veiligheidsmarge ingebouwd, waarbij ervan wordt uitgegaan dat tijdens de winter van 2025-2026 vier Franse kerncentrales extra zullen uitliggen in plaats van twee. Daardoor heeft België in die winter extra capaciteit nodig.
Het kabinet-Van der Straeten kiest voor een ‘fuel extension’ om het gevaar te keren. Dat betekent dat de kernreactoren Doel 4 en Tihange 3, die normaal gezien in juli en september 2025 dichtgaan voor een moderniseringsbeurt, na hun laatste herlading met splijtstof wat minder draaien, zodat er nog energie overblijft om de winter te overbruggen, zonder dat er eerst uitgebreide werken moeten gebeuren. Bij de groenen is te horen dat ze voor die winter “zeker geen extra gascentrale” willen.
Lees ook
Slechts een handvol werkende kerncentrales houdt Macrons nucleaire droom levend
Na 40 jaar gaat vandaag de stekker uit Doel 3: nog bijna 20 jaar werk voor ontmanteling
“We kunnen Doel 4 en Tihange 3 na 2025 laten draaien”, zegt Groen-covoorzitter Jeremie Vaneeckhout. “Om de levensduur te rekken, kunnen we de centrales laten draaien in de winter bij piekmomenten. In de zomer kunnen ze dan stilliggen voor de nodige werken.”
De groenen bestempelen dat als scenario “2+10”: twee jaar enkel draaien in de winter, gevolgd door een effectieve levensduurverlenging van 10 jaar. De regering onderhandelt al maanden met uitbater Engie over de verlenging van de twee jongste centrales.
Een andere optie die volgens de kranten De Tijd en L’Echo circuleert, maar die dus niet de voorkeur van de groenen geniet, is het oprekken van de levensduur van de drie oudere centrales Tihange 1, Doel 1 en Doel 2. Ook hier zouden de centrales enkel draaien in de winter, waardoor ze langer operationeel kunnen blijven.