Woensdag 22/03/2023

NieuwsBoeken

Deze 30 boeken zijn genomineerd voor de Boon literatuurprijzen

Vorig jaar gingen de Boonprijzen naar Pieter Gaudesaboos en Marieke Lucas Rijneveld. Beeld BELGA
Vorig jaar gingen de Boonprijzen naar Pieter Gaudesaboos en Marieke Lucas Rijneveld.Beeld BELGA

Een vakjury heeft de 30 kanshebbers voor de tweede editie van de Boon literatuurprijzen bekendgemaakt. In de longlist zijn dit jaar meer Vlaamse auteurs opgenomen. Wie de prijs wint, wordt in maart beslist.

Redactie

De Boonprijzen bekronen de auteurs van de beste Nederlandstalige boeken in twee categorieën, één voor fictie en non-fictie en één voor kinder- en jeugdliteratuur, met een geldprijs van 50.000 euro. Vorig jaar werden de literatuurprijzen voor het eerst uitgereikt aan auteurs Pieter Gaudesaboos en Marieke Lucas Rijneveld. Ondanks dat de Boon een Vlaamse literatuurprijs is, was Gaudesaboos toen de enige Belg onder de tien genomineerden op de shortlist.

Op de longlists voor 2023 staan alvast meer Vlamingen. In de categorie fictie en non-fictie is de helft van de boeken geschreven door Vlaamse auteurs. “Op onze longlist staan zowel jonge debutanten als gevestigde waarden, die een mengeling brengen van fictie, persoonlijke verhalen en essayistische non-fictie”, licht Joke van Leeuwen toe. Zij is de voorzitter van de vakjury die zich over de fictie- en non-fictieboeken gebogen heeft.

Daarvoor had de jury keuze uit 537 ingezonden boeken. “Opvallend is de aandacht voor prangende maatschappelijke kwesties.”

Longlist voor fictie & non-fictie

De draaischijf - Tom Lanoye

De huisvriend - Heleen Debruyne

De Mitsukoshi Troostbaby Company - Auke Hulst

De omwenteling - Suzanna Jansen

diepdiepblauw - Nikki Dekker

Hildeke - Lieve Joris

Honingeter - Tülin Erkan

Ik = cartograaf - Jeroen Theunissen

Mary - Anne Eekhout

Paradijsvogel boven de Hoge Woerd - Abdelkader Benali

Pluto - Lara Taveirne

Tekenen van het universum - Emy Koopman

Vijf vrolijke verhalen - Adriaan van Dis

Wat we toen al wisten - Geert Buelens

Zelf doen - Niña Weijers

Voor de categorie kinder- en jeugdliteratuur is een aparte vakjury aangesteld, met Sven Speybrouck aan het hoofd. Uit 276 inzendingen koos de jury 15 boeken. “Maar ieder jurylid had daarnaast ook een paar persoonlijke favorieten die het net niet gehaald hebben”, zegt hij over de selectie van de longlist. “Dan weet je dat het écht een goed jaar was met een rijke oogst.”

‍Longlist voor kinder- en jeugdliteratuur

Applaus voor mijn vinger - Erik van Os & Jan Jutte

De gouden baard - Klaas Verplancke

De rest van ons leven - Els Beerten

Het grote leven van kleine Fons - Henry Lloyd & Laurens Rawie

Het huis van Hopper - Yvonne Jagtenberg

Ik ben HIER! - Joke van Leeuwen

Ik denk dat ik ontvoerd ben - Pim Lammers & Sarah Van Dongen

Misjka - Edward van de Vendel, Anoush Elman & Annet Schaap

Morris - Bart Moeyaert & Sebastiaan Van Doninck

Mot en de metaalvissers -Sanne Rooseboom & Sophie Pluim

Onheilsdochter - Jean-Claude van Rijckeghem

Patroon - Marco Kunst

Schildpad en ik - Marit Törnqvist

Wolvenweer - Simon van der Geest & Karst-Janneke Rogaar

Zie jij wat ik zie? - Tineke Meirink

Midden januari krijgt elke categorie een shortlist met nog vijf boeken. Die boeken zal de stad Gent in de kijker zetten, onder meer met lezingen, podcasts, voorleesmarathons en andere activiteiten.

Op 23 maart 2023 worden de Boon literatuurprijzen uitgereikt in kunstencentrum Viernulvier in Gent.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234