NieuwsBoeken
Deze 30 boeken zijn genomineerd voor de Boon literatuurprijzen
Een vakjury heeft de 30 kanshebbers voor de tweede editie van de Boon literatuurprijzen bekendgemaakt. In de longlist zijn dit jaar meer Vlaamse auteurs opgenomen. Wie de prijs wint, wordt in maart beslist.
De Boonprijzen bekronen de auteurs van de beste Nederlandstalige boeken in twee categorieën, één voor fictie en non-fictie en één voor kinder- en jeugdliteratuur, met een geldprijs van 50.000 euro. Vorig jaar werden de literatuurprijzen voor het eerst uitgereikt aan auteurs Pieter Gaudesaboos en Marieke Lucas Rijneveld. Ondanks dat de Boon een Vlaamse literatuurprijs is, was Gaudesaboos toen de enige Belg onder de tien genomineerden op de shortlist.
Lees ook
Waarom Vlaamse schrijvers even geen prijzen meer winnen
‘Verplicht klassiekers lezen is een verrijking’: nieuwe top 100 zwengelt debat over literaire canon aan
Op de longlists voor 2023 staan alvast meer Vlamingen. In de categorie fictie en non-fictie is de helft van de boeken geschreven door Vlaamse auteurs. “Op onze longlist staan zowel jonge debutanten als gevestigde waarden, die een mengeling brengen van fictie, persoonlijke verhalen en essayistische non-fictie”, licht Joke van Leeuwen toe. Zij is de voorzitter van de vakjury die zich over de fictie- en non-fictieboeken gebogen heeft.
Daarvoor had de jury keuze uit 537 ingezonden boeken. “Opvallend is de aandacht voor prangende maatschappelijke kwesties.”
Longlist voor fictie & non-fictie
De draaischijf - Tom Lanoye
De huisvriend - Heleen Debruyne
De Mitsukoshi Troostbaby Company - Auke Hulst
De omwenteling - Suzanna Jansen
diepdiepblauw - Nikki Dekker
Hildeke - Lieve Joris
Honingeter - Tülin Erkan
Ik = cartograaf - Jeroen Theunissen
Mary - Anne Eekhout
Paradijsvogel boven de Hoge Woerd - Abdelkader Benali
Pluto - Lara Taveirne
Tekenen van het universum - Emy Koopman
Vijf vrolijke verhalen - Adriaan van Dis
Wat we toen al wisten - Geert Buelens
Zelf doen - Niña Weijers
Voor de categorie kinder- en jeugdliteratuur is een aparte vakjury aangesteld, met Sven Speybrouck aan het hoofd. Uit 276 inzendingen koos de jury 15 boeken. “Maar ieder jurylid had daarnaast ook een paar persoonlijke favorieten die het net niet gehaald hebben”, zegt hij over de selectie van de longlist. “Dan weet je dat het écht een goed jaar was met een rijke oogst.”
Longlist voor kinder- en jeugdliteratuur
Applaus voor mijn vinger - Erik van Os & Jan Jutte
De gouden baard - Klaas Verplancke
De rest van ons leven - Els Beerten
Het grote leven van kleine Fons - Henry Lloyd & Laurens Rawie
Het huis van Hopper - Yvonne Jagtenberg
Ik ben HIER! - Joke van Leeuwen
Ik denk dat ik ontvoerd ben - Pim Lammers & Sarah Van Dongen
Misjka - Edward van de Vendel, Anoush Elman & Annet Schaap
Morris - Bart Moeyaert & Sebastiaan Van Doninck
Mot en de metaalvissers -Sanne Rooseboom & Sophie Pluim
Onheilsdochter - Jean-Claude van Rijckeghem
Patroon - Marco Kunst
Schildpad en ik - Marit Törnqvist
Wolvenweer - Simon van der Geest & Karst-Janneke Rogaar
Zie jij wat ik zie? - Tineke Meirink
Midden januari krijgt elke categorie een shortlist met nog vijf boeken. Die boeken zal de stad Gent in de kijker zetten, onder meer met lezingen, podcasts, voorleesmarathons en andere activiteiten.
Op 23 maart 2023 worden de Boon literatuurprijzen uitgereikt in kunstencentrum Viernulvier in Gent.