NieuwsEconomie
Derde van de wereld dit jaar waarschijnlijk getroffen door recessie, waarschuwt IMF-topvrouw: ‘2023 wordt zwaar jaar’
Een derde van de wereldeconomie wordt dit jaar waarschijnlijk door een recessie getroffen. Dat zegt topvrouw Kristalina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). ‘Zelfs in landen die niet in recessie zitten, zal het voor honderden miljoenen mensen wel zo aanvoelen.’
Volgens IMF-topvrouw Kristalina Georgieva wordt 2023 waarschijnlijk “zwaarder dan het jaar dat we achter ons laten”. Dat zegt ze in een interview met de Amerikaanse zender CBS. “Waarom? Omdat de drie grote economieën - de Verenigde Staten, de Europese Unie en China - allemaal tegelijkertijd aan het vertragen zijn.”
In oktober verlaagde het IMF zijn voorspellingen voor de wereldwijde economische groei in 2023 al. Dat kwam door de flink opgelopen inflatie als gevolg van de oorlog in Oekraïne, in combinatie met de reactie daarop van centrale banken. Die zijn bezig in rap tempo hun rentetarieven te verhogen om de toename van het prijspeil binnen de perken te houden, maar daarmee remmen ze ook de ontwikkeling van de economie.
Lees ook
U wint wat, u verliest wat: dit verandert er voor uw portemonnee vanaf 1 januari
Sinds de laatste grote prognose van het IMF is er alweer veel gebeurd. Zo heeft China zijn zerocovidbeleid geschrapt en is het land begonnen met een chaotische heropening van zijn economie. Inmiddels loopt het aantal coronabesmettingen daar nu weer hard op, en dat zal komende tijd waarschijnlijk zijn weerslag hebben op de groei. Georgieva noemde tegenover CBS nog geen concrete cijfers. Het IMF komt later deze maand als het goed is wel weer met een update van zijn wereldwijde groeiramingen.
Vorige maand bleek uit de jaarlijkse doorlichting van de Belgische economie door het IMF nog dat ons land in 2023 een besparingsinspanning zou moeten leveren van 4 à 5 miljard euro. Dat is volgens het IMF nodig om het Belgische begrotingstekort enigszins uit de gevarenzone te halen.