Nieuws
Rusland ontzegt Amerikaanse regeringsleden de toegang tot het land
Twee Amerikaanse regeringsleden, twee kabinetsmedewerkers van president Joe Biden, FBI-baas Christopher Wray en de coördinator van de inlichtingendiensten, Avril Haines, mogen van Rusland het land niet meer binnen. Dat heeft het Kremlin beslist als reactie op de uitwijzing van tien Russische diplomaten uit de VS.
De twee regeringsleden zijn justitieminister Merrick Garland en minister van Binnenlandse Veiligheid Alejandro Mayorkas. Verder staat ook John Bolton, de vroegere Nationale Veiligheidsadviseur van ex-president Donald Trump, op de zwarte lijst.
Eerder maakte Rusland al bekend dat het tien Amerikaanse diplomaten het land uitzet. Het zou ook sancties uitvaardigen tegen de VS. Buitenlandminister Sergei Lavrov zei aan nieuwsagentschap Interfax dat Rusland bovendien de activiteiten zal beperken van organisaties en stichtingen uit de VS die zich mengen in de interne aangelegenheden van het land. Daarenboven worden missies van Amerikaanse diplomaten in Rusland teruggeschroefd, zei hij.
Ambassadeurs terug
Lavrov riep de Amerikaanse ambassadeur John Sullivan op om voor overleg terug te keren naar Washington. Eerder riep Moskou al zijn eigen ambassadeur, Anatoli Antonov, terug uit Washington.
De maatregelen zijn een reactie op de uitwijzing donderdag van tien Russische diplomaten uit de VS. Reden daarvoor waren de vermoedelijke inmenging van Moskou in de verkiezingen, en hackings die aan Moskou worden toegeschreven. Bovendien vaardigden de VS een reeks nieuwe sancties uit, onder meer tegen zes Russische technologiebedrijven die voor de Russische geheime diensten werken. Ook kwamen er sancties tegen 32 personen en organisaties die volgens de VS op vraag van Moskou zouden geprobeerd hebben om de verkiezingen te beïnvloeden.
Ondanks de nieuwe sancties zei president Joe Biden donderdag dat hij de spanningen met Rusland niet op de spits wil drijven. Eerder vrijdag verwelkomde Rusland die uitspraken. Biden en de Russische president Vladimir Poetin telefoneerden enkele dagen gelden nog met elkaar. Biden stelde daarbij voor om elkaar te ontmoeten in een derde land.
Rusland kondigde vrijdag overigens ook aan dat het vijf Poolse diplomaten het land zal uitzetten. Eerder had Polen drie Russische diplomaten uitgewezen, uit ‘solidariteit’ met de VS.