Oostenrijk
Oostenrijkse conservatieve ÖVP van Kurz start regeringsonderhandelingen met groenen
In Oostenrijk heeft voormalig bondskanselier Sebastian Kurz aangekondigd dat zijn conservatieve ÖVP formele regeringsonderhandelingen gaat opstarten met de Grünen.
De twee partijen wonnen eind september de parlementsverkiezingen, maar Kurz waarschuwt dat door de uiteenlopende standpunten van de twee partijen de onderhandelingen bijzonder moeilijk dreigen te worden.
Als de formatiegesprekken toch tot een goed einde worden gebracht, zullen de groenen voor het eerst toetreden tot de Oostenrijkse regering. Het zou voor het land een grote breuk met het verleden zijn, want in de vorige legislatuur bestuurde Kurz nog met de extreemrechtse FPÖ. Het was een corruptieschandaal binnen die partij die de coalitie met de ÖVP op de klippen deed lopen.
Terwijl de groenen een rist klimaat- en milieumaatregelen willen nemen die moeilijk liggen voor de conservatieven, wil de ÖVP een strenger migratiebeleid dat dan weer voor de groenen moeilijk te aanvaarden zal zijn, zei Kurz op zijn persconferentie. Ook de bedrijfsvriendelijke politiek van zijn partij kan moeilijk vallen bij de groenen.
De ÖVP kwam met 37 procent van de stemmen als de grootste partij uit de parlementsverkiezingen. De groenen wonnen tien procentpunten en kwamen uit op 14 procent. De sociaaldemocratische SPÖ vormt in het parlement in Wenen de op een na grootste fractie en stond open voor gesprekken met de ÖVP, maar de animositeit tussen de twee partijen die decennialang Oostenrijk bestuurd hebben, bleek te groot om samen in zee te gaan.
Nu wagen de groenen dus een poging om met Kurz en de ÖVP een coalitie te vormen, maar wegens de sterk uiteenlopende programmapunten kunnen de gesprekken meer dan twee maanden aanslepen, waarschuwt Kurz.