Dinsdag 30/05/2023

Britse verkiezingen

Britse zender vervangt afwezige Boris Johnson tijdens debat door ijssculptuur en hij kan er niet om lachen

null Beeld EPA
Beeld EPA

De Britse Conservatieve Partij is niet opgezet met de beslissing van de Britse tv-zender Channel 4 om Boris Johnson te vervangen door een smeltende ijssculptuur tijdens hun debat over de klimaatverandering waarvoor de premier verstek gaf. De partij dreigt ermee om de uitzendopdracht van de zender te herbekijken als ze de verkiezingen wint.

KV

Een bron binnen de Conservatieve partij bevestigde aan The Guardian dat Channel 4's verplichtingen inzake hun dienstverlening als openbare omroep onder de loep zullen genomen worden als Johnson ook nog na de verkiezingen premier blijft. De Conservatieven willen onderzoeken of de uitzendopdracht van Channel 4 “beter gefocust” moet zijn, zodat de zender “het publiek op de best mogelijke manier dient”.

Het dreigement komt er nadat Channel 4 vanavond tweette dat de zender Boris Johnson en Nigel Farage zou vervangen door twee smeltende ijssculpturen, omdat beide politici weigerden om deel te nemen aan hun klimaatdebat voor partijleiders.

Volgens Ben de Pear, hoofdredacteur bij Channel 4 News, is de beslissing om Johnson en Farage te vervangen door de ijsbeelden gerechtvaardigd. “Deze twee ijssculpturen stellen de noodtoestand op planeet Aarde voor. Niet in menselijke vorm, maar als visuele metafoor voor de Conservatieve partij en Brexitpartij nadat hun leiders onze meerderde uitnodigingen voor het belangrijke klimaatdebat van vanavond afsloegen.”

Uitzendvergunning

De uitzendvergunning van Channel 4, een openbare omroep, loopt af in 2024. Als de volgende regering aanblijft voor een volledige vijf jaar durende termijn, zal die zich dus over de vernieuwing van de vergunning moeten buigen.

De nieuwsmanagers van Channel 4 en hooggeplaatste Conservatieven liggen al langer openlijk met elkaar in de clinch. Volgens de politieke partij is de zender te links en krijgen Conservatieven van hen geen faire behandeling.

Toen Johnson campagne voerde om voorzitter te worden van de Conservatieve partij, gaf hij eveneens verstek voor een debat op Channel 4. Dorothy Byrne, CEO van Channel 4, maakte vervolgens in augustus gebruik van een lezing tijdens het Edinburgh TV Festival om uit te halen naar de hedendaagse politieke leiders. Ze noemde Johnson “een gekende leugenaar” en vergeleek hem met de Russische president Vladimir Poetin. “Ik geloof dat we politici leugenaars moeten beginnen noemen als ze liegen. Als we zo beleefd blijven, hoe zullen onze kijkers dan weten dat de politici aan het liegen zijn?”, merkte ze op.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234