Zaterdag 03/06/2023

Coronavirus

Bestelling van 5 miljoen FFP2-mondmaskers gaat niet door: ‘Leverancier dreef de prijs plots op’

Philippe De Backer. Beeld Photo News
Philippe De Backer.Beeld Photo News

Een bestelling van 5 miljoen mondmaskers van het type FFP2 gaat voor ons land niet door. Normaal hadden ze deze week geleverd moeten worden, maar de leverancier zou zich naar verluidt niet aan de regels hebben gehouden.

Redactie en Belga

Philippe De Backer (Open Vld) laat weten dat het Henegouwse bedrijf Pharmasimple de prijs voor een masker plots opdreef. Bovendien moest er - tegen de afspraken in - ook een voorschot worden betaald.

Mondmaskers en coronatests zijn intussen de bevoegdheid van De Backer, maar in bepaalde rechtse kringen wordt zijn partijgenote Maggie De Block hiervoor opnieuw de mantel uitgeveegd. “We betreuren het dat mensen geld proberen te slaan uit deze crisis en dat Maggie hierop afgerekend wordt”, aldus De Backer aan de redactie van Het Laatste Nieuws.

Tekort handgels binnenkort opgelost?
De minister laat voorts weten dat erkende producenten van alcohol vanaf nu ook handgels en desinfecterende alcohol mogen produceren en aanleveren. Hij hoopt zo vanaf volgende week de tekorten op te lossen.

Verschillende stokerijen schakelden vorig week al over op die productie. De producten zijn bijna niet meer te vinden in de handel, nadat de uitbraak van het coronavirus een stormloop teweegbracht.

De alcohol is in eerste instantie bedoeld voor de medische sector, zegt zijn woordvoerster. “Maar er zal voldoende geproduceerd worden om ook de apotheken en dus de burgers opnieuw van voorraad te kunnen voorzien. Apothekers mogen trouwens ook zelf alcoholgels produceren.”

Steeds meer testen
De Backer is intussen ook bezig om de testcapaciteit verder op te drijven. Op dit moment voeren de laboratoria zowat 3.000 à 4.000 tests per dag uit, maar dat aantal wordt in de loop van volgende week nog opgeschaald. Bedoeling is om uiteindelijk zeker 10.000 tests per dag uit te voeren.

In de loop van volgende week komt ook een nieuwe sneltest op de markt die vooral in ziekenhuizen gebruikt moet worden om de besmette van de niet-besmette patiënten te onderscheiden. Volgens De Backer heeft het op dit moment nog geen zin om iedereen te testen op het virus, en is het beter om mensen na de piek te testen op immuniteit. Dat soort testen is goedkoper en sneller, klonk het.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234