Vrijdag 24/03/2023

UpdateBuitenland

Zeker vijf doden bij schietpartij nabij Tel Aviv, vrees voor geweld neemt toe

Politie en hulpdiensten bij een van de dodelijke slachtoffers. Beeld AP
Politie en hulpdiensten bij een van de dodelijke slachtoffers.Beeld AP

Een schutter heeft dinsdagavond het vuur geopend in een stad nabij Tel Aviv en vijf mensen gedood. Het is de derde terroristische aanslag in Israël binnen een week tijd. Tegelijkertijd lopen de spanningen tussen Israëlische en Palestijnse burgers op in aanloop naar de ramadan.

Carlijn van Esch

Aan het begin van de avond heeft een man op verschillende plekken in de stad Bnei Brak op passanten geschoten. Volgens de politie reed de schutter met een automatisch geweer rond op een motor. De dader doodde vijf mensen voordat hij zelf door agenten werd doodgeschoten.

Er is nog weinig bekend over de dader en de omstandigheden van de schietpartij. Bnei Brak is een voorstad van Tel Aviv waar veel orthodoxe Joden wonen. Volgens Israëlische media is de dader een 26-jarige Palestijn afkomstig van de Westelijke Jordaanoever. Hij zou eerder een gevangenisstraf hebben uitgezeten. De politie zoekt nog naar meer verdachten.

Islamitische Staat

Het is een van de bloedigste weken in de recente geschiedenis van Israël. Afgelopen zondag vond een schietpartij plaats in de kustplaats Hadera, waarbij twee agenten van de Israëlische grenspolitie werden gedood en zes anderen gewond raakten. Ook doodde een Arabische Israëliër vorige week dinsdag vier mensen in de zuidelijke stad Beër Sjeva. Beide aanslagen zijn opgeëist door terreurgroep Islamitische Staat (IS).

De reeks aanslagen heeft in Israël de angst doen toenemen voor meer terroristisch geweld. De Israëlische premier Naftali Bennett zegt het terrorisme ‘met ijzeren vuist’ te bestrijden en heeft voor woensdag een spoedvergadering van veiligheidsfunctionarissen bijeengeroepen. Voor het eerst in een jaar tijd is het alarmniveau van de Israëlische politie naar het hoogste niveau gebracht.

Eerder op de dag sprak Bennett al van een ‘nieuwe situatie’ die volgens hem verscherpte veiligheidsmaatregelen vereist. De Israëlische veiligheidsdiensten zijn dinsdag de huizen van tenminste twaalf Arabische burgers binnengevallen. Twee van hen zijn op hardhandige wijze gearresteerd op verdenking van banden met IS. Ook op andere plaatsen in het land zijn huiszoekingen gedaan.

Heilige maand

Ook is de vrees dat het tot meer botsingen zal komen tussen de Israëlische en Palestijnse bevolking. De komende weken vinden verschillende herdenkingen en religieuze feestdagen plaats, die ieder jaar een onrustige periode betekenen. Woensdag is de herdenking van Landdag, de dag waarop in 1976 zes Israëlische Arabieren werden gedood die protesteerden tegen de Israëlische toe-eigening van Palestijns grondgebied.

Later deze week begint de ramadan, de heilige maand voor moslims, maar ook vieringen van pesach en pasen vallen dit jaar in april. Vorig jaar liep de onrust in Jeruzalem tijdens de ramadan zo erg uit de hand dat een conflict tussen Israël en Hamas uitbrak. Elf dagen lang bestookte Israël de door Hamas geleide Gazastrook met raketten, terwijl Hamas luchtaanvallen uitvoerde op Israëlische steden.

Hamas heeft de ‘heroïsche operatie’ in Bnei Brak dinsdagavond op zijn website geprezen. De president van de Palestijnse Staat, Mahmoud Abbas, heeft de aanslag daarentegen veroordeeld, melden Israëlische media. In een zeldzame verklaring schreef Abbas dat ‘het doden van Israëlische en Palestijnse burgers de situatie in aanloop naar de ramadan alleen maar verslechterd’. Wel waarschuwde hij dat Israëlische kolonisten de aanslag niet moeten gebruiken als rechtvaardiging voor geweld tegen Palestijnse burgers.

De afgelopen weken nam de onrust in Jeruzalem en op de Westelijke Jordaanoever al flink toe. In Jeruzalem vonden verschillende steekincidenten plaats waarbij Israëlische burgers gewond raakten. Op de Westelijke Jordaanoever werden negen Palestijnse burgers, waaronder een aantal jongeren, gedood bij confrontaties met de Israëlische grenspolitie.

null Beeld AFP
Beeld AFP
Ook in een auto werden twee mensen doodgeschoten. In totaal vielen er vijf dodelijke slachtoffers. Beeld AFP
Ook in een auto werden twee mensen doodgeschoten. In totaal vielen er vijf dodelijke slachtoffers.Beeld AFP

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234