Verkiezingen
Wisselvallig beeld voor N-VA, bang afwachten voor sp.a: een analyse na de eerste uitslagen
Onder het voorbehoud van zeer voorlopige, eerste en onvolledige resultaten, valt een wisselvallig beeld op voor N-VA. Met name in het landelijk gebied lijkt een verbreding van de gele golf er voorlopig niet aan te komen en moet er zelfs opvallend vaak met minnetjes gerekend worden.
In de Antwerpse rand lijkt N-VA het wel goed te doen, net als Vlaams Belang. Ook in de steden Hasselt, Genk en Leuven staat N-VA flink op plus.
In de steden moet sp.a nog maar even bang afwachten. In Vilvoorde zijn de eerste resultaten voor kartel sp.a-Groen positief, maar in de rode bastions Leuven en Oostende wordt tot dusver met flink verlies gerekend voor sp.a. Hetzelfde geldt voor Mechelen, Sint-Niklaas en Hasselt. Ook in Brugge staat sp.a van burgemeester Renaat Landuyt voorlopig aan de verliezende kant, net als N-VA. CD&V maakt daar kans om de grootste partij te worden.
Veel tendensen zijn wel nog pril. Het ziet ernaar uit dat Groen en Vlaams Belang winst kunnen boeken, terwijl CD&V en Open Vld redelijk standhouden. De liberale burgemeesters Bart Somers (Mechelen) en Vincent Van Quickenborne (Kortrijk) mogen hopen op grote winst.