Rio 2016
Wie is die pittige Jolien D'hoore? Vijf dingen die je moet weten over onze 'leading lady' van de piste
Twee keer goud, een keer zilver, en nu ook een tweede bronzen medaille voor Jolien D'hoore. Op de baan van de Rio Olympic Velodrome bezorgde de 26-jarige baanwielrenster ons land al een vijfde medaille. Wie is die pittige dame op haar tweewieler die ons land nogmaals in rep en roer zette met olympisch succes in Rio?
Aan de start van een mannenwedstrijd bij de junioren
In de aanloop naar de Olympische Spelen van Rio de Janeiro wil Jolien D'hoore zich op alle vlakken testen. Zo komt ze zelfs aan de start van een mannenwedstrijd bij de junioren, de Grote prijs Café de Bolzak met name. Tussen jonge knapen van 17 en 18 jaar. "Qua niveau is het wat te vergelijken met vrouwen van 23 à 25 jaar", vertelde D'Hoore in het programma 'Afspraak in Rio' op één. "Het is een snel tempo en ze zijn vooral heel explosief in de bochten want ze trekken snel op. Sommigen vinden het wel plezant dat ik deelneem. Als ze me tenminste voor blijven. Als ik hun plaats afneem is het wat minder." Het komt uiteindelijk tot een spurt waarin Jolien D'Hoore nog beslag legt op de veertiende plaats.
Naast krak op de baan, ook top op de weg
Ze mag dan wel razendsnel uit de hoek komen in het baanwielrennen, ook op de weg toont D'hoore bij tijd en wijlen haar sprintersbenen. Zo snelde ze al tot drie keer toe naar de Belgische titel bij de vrouwen. In 2012, 2014 en 2015 stond ze op het hoogste schavotje om de tricolore trui in ontvangst te nemen. Vooral in het vorige wielerseizoen gooide ze hoge ogen met twee zeges in de wereldbeker en drie ritzeges en eindwinst in de BeNe Ladies Tour. in de vroweneditie van de Ronde van Vlaanderen greep ze met een tweede stek net naast de zege. Allemaal in het teken om te knallen op de olympische wielerpiste in Rio.
Bachelor kinesitherapie al op zak
Als vrouw is het sowieso moeilijk om te kunnen leven van de wielersport, ook al win je nog zo veel wedstrijden. Daarom dat Jolien D'Hoore ook nog graag een diploma achter de hand heeft. Zo'n drie jaar geleden sleepte ze alvast de bachelor in de kinesitherapie en revalidatietechnieken in de wacht, maar dat had heel wat voeten in de aarde. Zo zette ze haar studies heel even 'on hold' om zich voluit te kunnen focussen op de Olympische Spelen. "Voor de Spelen in Londen ben ik een jaar gestopt met school. Dat scheelt enorm veel. Ik had veel meer rust en ik kon veel meer leven voor mijn sport", vertelde ze daarover in 'Afspraak in Rio'.
Werkte omnium af met twee gebroken ribben
Dat Jolien D'hoore bikkelhard is, liet ze dit jaar al in Hongkong zien. De Gentse stond er aan de start van de wereldbekermanche van het omnium, maar kwam zwaar ten val in de scratch. Zoals u ondertussen waarschijnlijk al wel weet is de scratch het eerste onderdeel van de tweedaagse discipline op de wielerbaan. Twee gebroken ribben liep ze op, maar dat hield onze landgenote niet van de fiets. Ze repte zich naar het ziekenhuis om na het verdict weer net op tijd op haar tweewieler te kruipen voor de individuele achtervolging. Ze werd uiteindelijk twaalfde in de eindstand. "Ik kan wel niet honderd procent voluit gaan. Mijn benen willen wel, maar als ik diep moet ademhalen doen mijn ribben pijn, al kan je tijdens de koers de pijn wel wat verbijten door de adrenaline", zei ze na de eerste dag. Bijzonder taai dus.
Crashed i/t scratch, made it just in time to start my IP after a hospital visit. A bit bruised and 2 broken ribs. pic.twitter.com/2ucwEvUBmK
— Jolien D'hoore (@JolienDhoore) 15 januari 2016
Al eerder eremetaal op de wielerpiste
Voor de medaille die ze in Rio de Janeiro behaalde, had de wielrenster van Wiggle Honda High Five al heel wat enkele exemplaren in de wielerzak steken. Zo flitste ze vorig jaar nog naar de bronzen medaille in het omnium en de zilveren plak in de scratch. Toen een onverwachte prestatie omdat ze zich volop concentreerde op haar voorbereiding op de weg. Het werd uiteindelijk dus een opstap naar olympisch eremetaal.
Kort portret:
Discipline: omnium
Geboortedatum: 14 maart 1990
Geboorteplaats: Gent
Deelname aan de OS: 2e
Palmares:
- 3e in het omnium op de Olympische Spelen van Rio 2016
- 5e in het omnium op de Olympische Spelen van Londen 2012
- 4e in het omnium op WK Saint-Quentin-en Yvelines 2015
- 4e in het omnium op WK Cali 2014
- 6e in het omnium op WK Londen 2016
- 2e in het omnium op EK in Baie-Mahault 2014
- 3e in het omnium op EK in Apeldoorn 2013
- 1e in het omnium op WB-manche Guadalajara 2014 en tweede op WB-manche Londen 2014