NieuwsBuitenland
Washington zet oorlogsschip en gevechtsvliegtuigen in om Emiraten te helpen
De Verenigde Staten gaan een oorlogsschip en gevechtsvliegtuigen sturen naar de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om het land, dat sinds begin dit jaar al enkele keren werd aangevallen door de Jemenitische Houthi-rebellen, te helpen.
De demarche volgt op een telefoongesprek tussen de Amerikaanse minister van Defensie Lloyd Austin en de kroonprins van Abu Dhabi en de facto de leider van het land, sjeik Mohammed bin Zayed, aldus de Amerikaanse ambassade in de Emiraten. Bedoeling is om de VAE bij te staan “in het aanpakken van de huidige dreiging”.
De Verenigde Arabische Emiraten staan al jaren aan de zijde van Saudi-Arabië en andere bondgenoten in de strijd tegen de sjiitische rebellen in Jemen. De Houthi-rebellen, die worden gesteund door Iran, vallen regelmatig doelwitten in Saudi-Arabië aan.
De voorbije week vielen de Jemenitische rebellen de golfstaat herhaaldelijk aan met raketten en drones. Bij de opstandelingen was al te horen dat de beschietingen pas stoppen als de VAE zich niet langer mengen in het conflict in Jemen. Al jaren woedt er een burgeroorlog met zware humanitaire gevolgen.
Bij een van de drie aanvallen vanuit Jemen kwamen in januari drie buitenlandse arbeidskrachten om, maar verder waren er in de Emiraten nog geen menselijke slachtoffers. Toch komen de beschietingen bijzonder ongelegen: ze zouden weleens kunnen leiden tot nervositeit bij de investeerders en de vele buitenlanders die in het land werken.
Alle partijen in het nu al meer dan zeven jaar durende conflict in Jemen zijn intussen al beschuldigd van oorlogsmisdaden door VN-experts. De coalitie onder leiding van Riyad beging al meerdere “blunders”, en geeft toe “fouten” begaan te hebben. Tegelijk beschuldigen de Saudi’s de Houthi-rebellen ervan Jemenitische burgers als menselijk schild te gebruiken.
De oorlog eiste, volgens de VN, al 377.000 mensenlevens. De 30 miljoen inwoners van het land balanceren op de rand van de hongersnood.