VPRO sluit schrijvers op in bungalow
Het dagelijkse VPRO-radiocultuurprogramma De avonden pakt ter gelegenheid van zijn vijftienjarig bestaan uit met een stunt. Vanaf 6 september sturen de makers vijftien gasten wekelijks om beurten in een drijvende bungalow op het afgelegen Lauwersmeer. In die zogenaamde ‘Kamer in het verleden’ is geen televisie, radio, mobiele telefoon of internet beschikbaar. De gast mag wél kiezen wat er in de koelkast ligt én welke cd’s en boeken ermee gaan.
Onder meer de Vlaamse schrijfster Saskia De Coster en cabaretier Wim Helsen gingen de uitdaging aan, en ook filosofe Joke J. Hermsen en de Nederlandse auteurs Tommy Wieringa, Gerbrand Bakker, Atte Jongstra en Franca Treur. Cabaretière en schrijfster Paulien Cornelisse zal als eerste de curieuze constructie op het Lauwersmeer betreden. “Hoezeer heeft de behoefte aan continue communicatie inmiddels bezit van ons genomen?”, zo vragen de programmamakers zich vertwijfeld af op de site. Het gebeuren doet denken aan Groeten van Rottumerplaat uit 1971, toen Jan Wolkers en Godfried Bomans via de radio verslag uitbrachtten van hun verblijf op het meest noordelijke punt van Nederland.
Met het project spiegelt de VPRO het experiment waarmee ze destijds het programma De avonden lanceerde. In 1995 werden Helga Ruebsaemen en Rogi Wieg elk één week in de Rotterdamse Euromast gezet met een computer en een fax. In die ‘Kamer van de Toekomst’ zochten ze uit wat internet, dat pas zijn intrede had gedaan, te bieden had en welke impact het had op hun leven. ‘Een kamer in het verleden’ is elke werkdag te horen in De avonden, op Radio 6, om 22.35 uur, en ook via stream en podcast te beluisteren.(DL)