Verborgen parels op de rommelmarkt
Samen met de eerste lentezon strijken de jaarlijkse rommelmarkten neer. Naast een vrijhaven voor opmerkelijke koopjes is zo'n markt een sfeervol stuk traditie waarin schattenjagen, grabbelen en afdingen centraal staan. Hoe pak je zo'n tweedehandsstrooptocht het best aan? En hoe haal je het uiterste uit die enkele euro's in je zak?
Emme Vandeginste koopt bijna alles tweedehands. We ontmoeten haar op de wekelijkse markt bij het Gentse Sint-Jacobs. "Vaak is de regel: hoe volkser, hoe beter."
"Het snuisteren, kuieren en afdingen, hier voel ik me goed. Daar heeft die open sfeer veel mee te maken. Iedereen komt op rommelmarkten, van chique madammen tot giechelende tieners."
Je hebt een onontgonnen markt voor je. Hoe begin je eraan?
"Als ik weet wat ik zoek, ben ik gefocust. Maar even vaak zoek ik niks speciaals en kan ik onbevangen rondwandelen. Als ik iets tof vind, vraag ik zonder erbij na te denken de prijs. Dat werkt beter dan staan draaien. Dan wordt te duidelijk dat je iets echt wil."
Weet je snel of die prijs je bevalt?
"Ik vind het belangrijk te bedenken wat ik wil geven. Een euro meer valt te overwegen, maar ik ga zelden boven het bedrag in mijn hoofd. Vorig jaar ontdekte ik bijvoorbeeld een lamp, waarvan ik wist dat ze tweedehands zeker tweehonderd euro waard is. Ik had mijn zinnen gezet op dertig euro, maar ze vroegen vijftig, en afdingen was geen optie. Wel, die heb ik niet meegenomen."
Afdingen hoort erbij?
"Uiteraard. Ik vraag hoeveel iets kost en zeg hoeveel ik wil geven. Ofwel is het goed, ofwel zoeken we een middenweg. Ik heb nog maar één keer meegemaakt dat een verkoper verontwaardigd reageerde, dat was wel schrikken. Maar veel verkopers vragen een correcte prijs. Ik sta ervan versteld wat mensen wegdoen. Op een vest van Dries Van Noten dat me vijf euro kost, ga ik niet afdingen."
Welke marktjes vind je het leukst?
"Op landelijke marktjes, buiten de stad, doe je goede zaken. In Gent bezoek ik graag die in de Wolterslaan of in het Miljoenenkwartier: mooie dingen voor weinig geld. Bij bekendere rommelmarkten in het Prinsenhof of het Patershol is dat minder evident. Op echte antiekmarktjes zal je me minder vinden. Vaak is de regel: hoe volkser, hoe beter. Er komt dan weinig hip volk op af, dus zijn de beste stukken niet onmiddellijk weg."
Ooit, als tekenleraar, beschouwde Jean Cracco de Gentse rommelmarkt als uitgelezen locatie om met zijn leerlingen te schetsen. Later werd de markt zijn redding, nu is hij voorzitter.
"Als marktkramer zat ik meer te tekenen dat klanten te lokken. Dat bleek de beste tactiek. Nieuwsgierigen vroegen me spontaan om een prijs. Het verveelt kopers als je het niet nodig hebt. Wie schooit, vangt bot. Maar wie verhalen verkoopt, verdient goed."
Welk publiek trekt zo'n brocante- en rommelmarkt?
"Hier bij Sint-Jacobs vind je rommel, brocante, prullen of mensen die zolders leeghalen. Daar komt iedereen op af. Veel West-Vlamingen die op kot zitten, komen hun huisraad inslaan. Het beste wat die studenten kunnen doen, is op zaterdagochtend komen. Dan staat hier een vrachtwagen van een opkoper van opruimingen. Hij verkoopt spotgoedkoop en vanaf elf uur meldt hij dat het gratis is."
Als ik iets vind dat ik hebben wil, vraag ik dan meteen de prijs?
"Als je slim bent, wacht je. Vraag eerst wat info, dan kan je beter inschatten wat je wil geven. En ook: afdingen hoort erbij. Ik herinner me een oude Turkse man die een kostuum wou kopen. Hij bood te laag, ik weigerde. De man wandelde weg, maar dan keerde hij zich om en deed een nieuw bod. Dat heeft een uur geduurd, maar uiteindelijk heeft hij gekocht. Dat is plezant. Weet je wat de Vlaming vaak vergeet? Lachen. Kramers die er tegen hun zin staan, zullen weinig verkopen. Maar ook kopers die er voor de lage prijzen komen en de sfeer ervan niet snappen, zullen er niet veel aan hebben."
Is er veel veranderd sinds je hier als marktkramer begon?
"Dertig jaar geleden was het aanschuiven geblazen om plaats te hebben. Ik bleef in mijn auto slapen terwijl mijn hond mijn voeten warm hield. Voor dag en dauw schenen Nederlanders en Duitsers met hun zaklamp in de wagen en kochten al voor ik mijn waren uitstalde. Die tijden zijn voorbij. Er wordt veel meer online gekocht.
En kopers kijken vaker naar de stempel dan naar het object zelf. De zoektocht naar puur mooie dingen verdwijnt."
Wat begeestert een mens om de straat op te gaan?
"Veel rasechte marktkramers zijn alleen. Het is een zwaar bestaan: veel sleuren, een kromme rug. Maar als je op de markt staat, voel je dat je leeft. Het is de perfecte bestrijding van eenzaamheid."
Snuisteren, nu!
En waar moet je nu precies zijn,
om die heilige graal voor je huis/
garderobe/platenkast? Een overzicht van Oost-Vlaanderens finest.
Vaste rommelmarkten vrijdag
Gent: Sint-Jacobs en Beverhoutplein - 8u - 13u
Vaste rommelmarkten zaterdag
Gent: Sint-Jacobs en Beverhoutplein - 8u - 13u
Sint-Niklaas: Esplanade en station - 13u - 17u
Zele: Zandbergplein - 7u30 - 12u
Vaste rommelmarkten zondag
Aalst: Rollerland - 8u - 13u
Gent: Sint-Jacobs en Beverhoutplein - 8u - 13u
Eeklo: Kaaiken - 8u - 13u
Ronse: voetbalterrein van SK Ronse - 8u - 14u
Hamme: Koning Albertplein - 6u - 13u
Lokeren: Stationsplein - 6u - 12u30
Elke eerste zaterdag van de maand
Gent: Antiek, kunst en vintage - Korenmarkt - Overdekte rommelmarkt - 10u - 18u
Zaterdag 29 april
Wieze: Rommelbeurs Wieze - Schrovestraat - 10u - 18u
Zondag 30 april
Wichelen: Twaalfde openluchtrommelmarkt - Oud Dorp - 8u - 18u
Maandag 1 mei
Lembeke: Curieuzeneuzenrommelmarkt - Lembeke dorp - 9u - 17u
Zottegem: Rommel-, brocante en antiekmarkt Montmartre - Zuidstraat - 6u - 17u
Aalst: 1 meifeesten - Hoge vesten 66 - 9u - 18u
Sint-Niklaas: Rommelmarkt - Puitvoetstraat 9 - 10u - 17u
Zondag 7 mei
Sint-Amandsberg: Rommelmarkt - Westveld - 8u - 18u
Zondag 14 mei
Ronse: De vrije markt - Sint-Martensstraat - 10u - 17u
Zaterdag 20 mei
Zulte: Vierenveertigste rommelmarkt - Gaston Martensplein - 9u - 17u
Donderdag 25 mei
Buggenhout: Rommelmarkt - Varentstraat - 7u - 17u
Vrijdag 26 mei
Oudenaarde: Rommelmarkt - Bergstraat - 7u - 18u
Zondag 28 mei
Beveren-Waas: Rommelmarkt Sint-Jansfeesten - Leliestraat - 8u - 18u
Eke: Vijfentwintigste antiek- en brocantemarkt - Steenweg - 10u - 18u
Zondag 4 juni
Assenede: Rommelmarkt stoepekapel - Stoepestraat - 8u - 16u
Zelzate: Rommelmarkt - Grote Markt - 7u30 - 17u
Zondag 11 juni
Wanzele: Jaarlijkse rommelmarkt - Wanzeledorp - 8u - 17u
Lebbeke: Reuzerommelmarkt - Lange Minnestraat - 8u - 16u
Zondag 18 juni
Wetteren: Rommelmarkt - Mellesteenweg - 8u - 18u
Zaterdag 24 juni
Kruibeke: Garageverkoop - Kruibeke - 9u - 15u
Zondag 25 juni
Welle: Rommelmarkt - Welleplein - 8u - 18u
Deinze: rommelmarkt - Matthijslaan - 9u - 18u
Zondag 2 juli
Watervliet: Curieuze rommelmarkt - Molenstraat - 6u - 17u
Vrijdag 7 juli
Herzele: Zevende rommelmarkt - Groenlaan - 13u - 22u
Zondag 9 juli
Gent: Rommelmarkt - Terdonkkermis -
9u - 17u