Zondag 27/11/2022

ColumnDe megastad

Veertig uur zonder stroom in snikheet Rio

In de arme buurten van Rio, zoals hier La Rocinha, is de kans groot dat de elektriciteit dagenlang uitvalt. Beeld AFP
In de arme buurten van Rio, zoals hier La Rocinha, is de kans groot dat de elektriciteit dagenlang uitvalt.Beeld AFP

Metropolen bieden een groeiend deel van de wereldbevolking onderdak. Hoe houden de mensen het daar leefbaar? Correspondenten doen wekelijks verslag vanuit hun eigen megastad. Deze week: Wies Ubags in Brazilië.

Wies Ubags

Een grote knal en spectaculaire vonken vlak voor het raam op de eerste verdieping van het huis van mijn buurvrouw Luziete. Vervolgens duisternis. We wisten het meteen: dit gaat lang duren. Het onweerde en de bliksem leek de elektriciteitsmast aan de overkant van de straat te hebben geraakt.

Met regelmaat valt de stroom in onze wijk uit. Binnen enkele seconden doen we dan ons beklag op de buurtapp en als razenden bestoken we met de hele buurt energievoorziener Light, in de hoop dat ze sneller in beweging komen. Als de auto van het bedrijf de straat inrijdt, slaken we collectief een zucht van verlichting.

Maar wat duurt dat vaak lang. Vier, vijf uur wachten is niks en onze grootste zorg, zeker nu in de zomer met temperaturen tussen de 30 en 40 graden, is dat het eten in de koelkast en de diepvries bederft. Als tweede zorg scoren de ventilator en de airco, onmisbaar in de zomer.

We zijn ervan overtuigd dat de service in de rijke buurten van Rio, zoals Leblon en Ipanema, veel sneller is. Daar valt de stroom natuurlijk ook minder vaak uit. Hier in ons volksbuurtje, waar een wirwar van elektriciteitsdraden de straat versiert, hangt alles met veiligheidsspelden aan elkaar. In de favela’s is het uiteraard nog veel erger.

Ik ben voorbereid op dit soort calamiteiten. Op een vaste plek in de woonkamer staat een grote kaars met daarnaast een doosje lucifers. En ik had geluk: de powerbank waarmee ik mijn mobiel en iPad laad, was nog helemaal vol en ik kon het internet op via de databundel van mijn telefoon. Ik zou het tot de ochtend wel uithouden, alleen al omdat ik het grootste deel van de tijd zou slapen.

Twitter

Maar toen ik wakker werd, was de stroom niet terug. Uiteindelijk zat een deel van onze wijk veertig uur zonder stroom, er bleken problemen te zijn aan twee elektriciteitsmasten. Anderen hadden geluk en waren vanaf de ochtend weer voorzien. Zo konden wij, de pechvogels, met onze bevroren vis en onze mobieltjes naar de gelukkigen om onze ergste nood te lenigen.

Maar intussen groeide onze bezorgdheid en werden we steeds kwader, want er gebeurde helemaal niets. Bellen, sms’en, appen naar Light haalde helemaal niets uit.

De enige manier om zo’n bedrijf dan in beweging te krijgen is op Twitter en Facebook in het openbaar je gram te halen, waarna je meteen het verzoek krijgt om in een privébericht je gegevens te verstrekken. Als je geluk hebt, tref je iemand die zich je lot aantrekt. Dat - of een vage kennis van een carnavalsvereniging die bij Light heeft gewerkt en met pensioen is maar er nog contacten heeft - is in Brazilië, waar de molens traag draaien, vaak de enige oplossing.

Het ergste was eigenlijk nog dat het probleem aan de tweede mast, waardoor wij pechvogels veertig uur zonder stroom zaten, iets was als ‘een los contactje’. Het had dus veel eerder opgelost kunnen worden.

Twee dagen later viel de stroom weer uit, maar toen hoefden we slechts vijf uur te wachten.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234