Vrijdag 09/06/2023

NieuwsOorlog in Oekraïne

Tsjetsjeense strijders vieren ‘bevrijding’ van Marioepol op brandend puin: ‘Bevel van Poetin om stad te reinigen en te vernietigen volbracht’

null Beeld RV
Beeld RV

De Tsjetsjeense leider Ramzan Kadyrov heeft op Telegram beelden gedeeld van de ‘bevrijding’ van Marioepol. Daarop zijn Tsjetsjeense strijders te zien op het brandende puin van de Oekraïense havenstad. Volgens Kadyrov is ‘het bevel van president Poetin om Marioepol te reinigen en te vernietigen’ volbracht. Op sociale media wordt met afschuw gereageerd op de beelden.

TT en KVDS

Gisteren verklaarden de Russen dat ze Marioepol nu volledig in handen hebben, op een grote staalfabriek na, waar nog een tweeduizendtal Oekraïense verzetsstrijders weerstand bieden.

De Tsjetsjeense strijders van Ramzan Kadyrov - ook wel de “babydraak van het Kremlin” genoemd, om zijn nauwe banden met de Russische president Vladimir Poetin - vochten mee aan de kant van de Russen en worden alom gevreesd voor hun barbaarsheid. Kadyrov deelt nu beelden van een overwinningsspeech op berichtenkanaal Telegram.

Brandende puin

Op de beelden is een groep Tsjeetsjeense strijders te zien, letterlijk op het brandende puin van de stad. Ze houden vlaggen vast en scanderen trots “Allahoe Akbar”. “Een bevel om Marioepol te reinigen en te vernietigen is volbracht”, klinkt het. “Het bevel van president Poetin is volbracht, het bevel van Kadyrov is volbracht.”

Zelf is Kadyrov niet in Oekraïne, al probeerde hij dat al verschillende keren te doen uitschijnen. Centraal in de groep Tsjetsjeense strijders staat Kadyrovs neef, naaste adviseur en Russisch parlementslid Adam Delimkhanov. Die staat aan het hoofd van de Tsjetsjeense afdeling van de Rosgvardia, de nationale garde van de Russische federatie.

Op sociale media wordt met afschuw op de beelden gereageerd. “Marioepol is bevrijd van de art nouveau en teruggekeerd naar de wereld van de middeleeuwen”, klinkt het onder meer. Anderen verwijzen naar de Tsjetsjeense strijders als de Europese versie van de terreurbeweging Islamitische Staat (IS).

Delimkhanov gisteren in Marioepol. Beeld REUTERS
Delimkhanov gisteren in Marioepol.Beeld REUTERS
Tsjetsjeense strijders in Marioepol. Beeld REUTERS
Tsjetsjeense strijders in Marioepol.Beeld REUTERS

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234