'The Artist' triomfeert op Franse Césars en op Indie Spirit Awards in L.A.
Vrijdagavond is The Artist in Parijs de grote overwinnaar geworden van de 37ste César-ceremonie, waarna de filmploeg in allerijl naar Los Angeles vloog om daar ook te triomferen bij de Indie Spirit Awards.
De César is de Franse versie van de Oscar en de Indie Spirit Award is zowat zijn alternatieve broertje, waarbij de prijzen en de aandacht niet gaan naar producties van de grote Hollywoodstudio's, maar naar de independent cinema. Of The Artist vannacht ook zijn reputatie van gedoodverfde Oscarwinnaar heeft waargemaakt, was bij het ter perse gaan uiteraard nog niet bekend.
Bij de Indie Spirit Awards triomfeerde The Artist vier keer: beste film, beste regisseur, beste acteur en beste fotografie. Bij de Césars, die vrijdagavond in het Théâtre du Châtelet in Parijs werden uitgereikt, kwam The Artist maar liefst zes keer als overwinnaar uit de enveloppes. En toch hield het palmares enkele verrassingen in. Actrice Bérénice Bejo, die eerder met lege handen achterbleef ondanks haar nominaties voor de Bafta, de Golden Globe en de SAG (Screen Actors Guild), mocht dit keer wél het podium op. Anderzijds moest haar tegenspeler Jean Dujardin, die eerder al wél een Bafta, Golden Globe en SAG-award gewonnen had, dit keer de eer laten aan Omar Sy, een van de hoofdrolspelers (naast François Cluzet) in de immens populaire komedie Intouchables. Sy liet op het podium zijn vreugde en verrassing blijken met een wild dansje uit die film. Het is voor de eerste keer dat een zwarte vertolker gelauwerd wordt als beste acteur door de Académie des Arts et Techniques du Cinéma.
Dardennes
Andere opmerkelijke momenten van deze 37ste editie - die algemeen beschouwd werd als "trop riche en bons films", maar dat is uiteraard een luxeprobleem - waren het grappige gedichtje dat regisseur Michel Gondry voorlas voor de Britse actrice Kate Winslet, die vrijdag een César d'honneur kreeg, en het ontroerende eerbetoon aan de vorig jaar overleden actrice Annie Girardot.
Grote winst voor de ene film, betekent meestal groot verlies voor de andere kandidaten. De film Polisse van cineaste Maïwenn behoorde met 13 nominaties tot de topfavorieten, maar dat getal heeft haar duidelijk geen geluk gebracht, want dit sterke drama, over een jeugdpolitiebrigade in Parijs, moest zich tevreden stellen met de César voor beste montage en die voor 'meilleur espoir féminin' (voor actrice Naidra Ayadi). Dat zijn er alvast twee meer dan voor La guerre est déclarée van Valérie Donzelli, want die moest ondanks zes nominaties (waaronder die voor beste film, beste regie en beste scenario) met lege handen huiswaarts. Van de elf Césarnominaties voor zijn uitstekende politieke thriller L'exercice de l'état wist filmmaker Pierre Schoeller er toch drie te verzilveren, namelijk beste mannelijke bijrol (voor Michel Blanc), beste scenario (van Pierre Schoeller) en beste klank.
In de categorie 'meilleur film étranger' moest Le gamin au vélo van de gebroeders Dardenne vrijdagavond de duimen leggen tegen de Iraanse film A Separation van Asghar Farhadi. Zaterdag werd dit Iraanse huwelijksdrama in Los Angeles opnieuw bekroond als 'best international film'. Op het moment dat u dit leest, weet u ongetwijfeld al of Rundskop van Michaël R. Roskam het Oscarduel met deze topfavoriet in de categorie voor 'best foreign language film' al dan niet gewonnen heeft.