NieuwsVaccinaties
Testcentra krijgen vaker te maken met agressie van reizigers die test nodig hebben
Meer dan 70 procent van de test- en triagecentra zegt de laatste weken meer agressie te ervaren tegenover hun personeel. Het gaat voornamelijk om verbale agressie van mensen die een test nodig hebben om te reizen. ‘Wij zijn er niet om reizen te belemmeren of te bemoeilijken, wel om corona te bestrijden’, klinkt het.
Heel wat vakantielanden vragen een negatieve PCR-test aan reizigers die nog niet volledig gevaccineerd zijn. Ook wie terugkeert uit een rode zone, moet zich bij thuiskomst verplicht laten testen. Uit een interne bevraging van huisartsenvereniging Domus Medica bij 56 Vlaamse testcentra blijkt dat meer dan 70 procent van de testcentra de laatste 6 weken meer agressie ervaart van reizigers. Het gaat dan voornamelijk om verbale agressie tegenover het personeel, zowel in de centra als telefonisch. Toch rapporteert maar liefst 16 procent van de centra ook gevallen van fysieke agressie. In 13 procent van de bevraagde centra was tussenkomst van de politie noodzakelijk.
Volgens de huisartsenvereniging zijn veel van de problemen te wijten aan reizigers die onvoldoende voorbereid zijn. Zo zorgt de gratis reistest, die reizigers die nog niet volledig werden gevaccineerd kunnen aanvragen, vaak voor problemen. Heel wat reizigers komen zonder code naar het testcentrum voor een gratis test of ze komen opdagen zonder afspraak. Ook reizigers die opdagen aan de testcentra met een verlopen code, waardoor ze toch zelf voor hun test moeten betalen, reageren vaak agressief, net als reizigers van wie het testresultaat niet op tijd is voor hun vertrek.
De huisartsenvereniging roept reizigers dan ook op om zich beter voor te bereiden op een vakantie naar het buitenland, tijdig een testafspraak in te plannen en begrip te tonen voor de medewerkers van de testcentra.