Vrijdag 24/03/2023

NieuwsAfghanistan

Taliban staan niet langer toe dat Afghanen naar luchthaven Kaboel gaan om land te verlaten

Afghaanse soldaten op de luchthaven van Kaboel Beeld EPA
Afghaanse soldaten op de luchthaven van KaboelBeeld EPA

Taliban-woordvoerder Zabihullah Mujahid heeft verklaard dat de taliban niet meer zullen toelaten dat Afghaanse staatsburgers naar de luchthaven van Kaboel gaan om het land te verlaten. President Joe Biden van zijn kant zou hebben ingestemd met een aanbeveling van het Pentagon om vast te houden aan de deadline van 31 augustus om de Amerikaanse troepen terug te trekken uit Afghanistan.

Karen Van Eyken

De taliban vragen de Verenigde Staten om Afghanen niet aan te moedigen het land te verlaten. Zo zouden de VS waardevolle mensen als ingenieurs evacueren en de taliban willen dat dit stopt. “We vragen aan de Amerikanen om Afghanen niet aan te moedigen om te vertrekken. We hebben hun talent nodig”, zei Mujahid.

De woordvoerder herhaalt ook dat de groepering niet akkoord gaat met een verlenging van de deadline van de evacuaties, die de Amerikanen op 31 augustus hebben gezet. President Joe Biden wil op deze datum alle Amerikanen teruggetrokken hebben uit Afghanistan en houdt dit ook aan voor de evacuaties. Bondgenoten maken zich zorgen over de deadline, omdat ze vrezen dat ze dan nog niet iedereen uit het land hebben gehaald, maar volgens Reuters is Biden het eens met de aanbeveling van het Pentagon om zich te houden aan 31 augustus voor het terugtrekken van de Amerikaanse troepen. De aanbeveling van het Pentagon werd op maandag gedaan wegens de bezorgdheid over veiligheidsrisico’s voor de Amerikaanse troepen ter plaatse.

Tijdens de toespraak probeerde de woordvoerder van de taliban het volk en de internationale gemeenschap gerust te stellen. Zo zouden er geen wraakacties worden uitgevoerd en zegt de groepering “alles in het verleden vergeten te zijn”. De Verenigde Naties meldden eerder op de dag dat er betrouwbare meldingen zijn van executies op straat. De radicale beweging zegt ook de veiligheid te garanderen van ambassadepersoneel en niet te willen dat ambassades in het land sluiten.

De taliban zeggen nu te werken aan een “procedure zodat vrouwen weer aan het werk kunnen”. Tijdens het eerste taliban-regime in de jaren 90 mochten vrouwen niet werken of naar school. Kort na de machtsovername vorige week zondag kwamen al meldingen vanuit verschillende Afghaanse regio’s dat vrouwen thuis moesten blijven. Ten slotte beweert de groep te werken aan persvrijheid en zegt de woordvoerder dat verschillende media weer aan het werk zijn. Het officiële staatspersbureau van Afghanistan, Bakhtar News Agency, heeft sinds de machtsovername niets meer op de website gepubliceerd.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234