Donderdag 23/03/2023

Studenten van prestigieuze Britse universiteit willen denkers als Plato en Kant uit curriculum, omdat ze blank zijn

null Beeld cc
Beeld cc

Plato, Descartes, Kant, het zijn filosofen die de bouwstenen hebben gelegd van de Westerse filosofie. Maar studenten van de gerenommeerde School of Oriental and African Studies zijn ze liever kwijt dan rijk. Het gros van de filosofen die nu het lessenpakket domineren zijn namelijk blank en dat zou indruisen tegen het beleid om de unief te 'dekoloniseren' en zo meer Afrikaanse en Aziatische denkers aan bod te laten komen.

Arno Van Hauwermeiren

De studentenvereniging van de School of Oriental and African Studies (SOAS) pleiten voor meer Afrikaanse en Aziatische filosofen in het lessenpakket. "Blanke filosofen moeten enkel worden bestudeerd als dat echt nodig is", zo luidt het. "Bovendien moet hun werk enkel vanuit een kritisch standpunt behandeld worden. Zo moeten verlichte filosofen bijvoorbeeld altijd in hun koloniale context worden geplaatst.

The School of Oriental and African Studies in Londen Beeld cc
The School of Oriental and African Studies in LondenBeeld cc

Onwetendheid

Het studenteninitiatief kadert in een project van de overheid dat studenten meer inspraak moet geven in het curriculum. Britse academici plaatsen grote vraagtekens bij het initiatief. "Deze eis is het bewijs van onwetendheid", zegt de Britse filosoof Roger Scruton. "Je kan niet zomaar intellectuele inspanningen dumpen zonder ze eerste onderzocht te hebben", aldus Scruton. "En als ze denken dat 'Kritiek van de Zuivere Rede' van Immanuel Kant een koloniale context heeft, dan zou ik die graag horen."

Overdreven politieke correctheid

Anthony Seldon, vicerector van de Buckingham University, ziet grote gevaren bij overdreven politieke correctheid. "We moeten de wereld begrijpen zoals ze was en niet proberen om de geschiedenis te herschrijven naar onze wensen."

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234