Woensdag 22/03/2023

Zaak-Chovanec

Slovaken hopen op waarheid over Chovanec

Peter Kormúth, ambassadeur van Slovakije in België. Beeld BELGA
Peter Kormúth, ambassadeur van Slovakije in België.Beeld BELGA

De Slovaakse burgers verwachten dat de hele waarheid wordt blootgelegd in de zaak-Chovanec. Dat heeft Peter Kormúth, ambassadeur van Slovakije in België, woensdag gezegd tijdens een hoorzitting in de Commissie Binnenlandse Zaken.

Redactie en Belga

Jozef Chovanec overleed in februari 2018 in Charleroi, nadat de Slovaak hardhandig was aangepakt door agenten van de luchtvaartpolitie.

“We hebben nog geen concrete resultaten gezien in het onderzoek van de Belgische autoriteiten naar de dood van Chovanec”, zo zei Peter Kormúth, ambassadeur van Slovakije in België. “De beelden hebben geleid tot verontwaardigde reacties in Slovakije. De Slovaakse burgers verwachten dat de hele waarheid wordt blootgelegd. We hopen, samen met de familie van Jozef Chovanec, op een eerlijk onderzoek. De manier waarop dit onderzoek afgehandeld wordt, zal de perceptie van de rechtsstaat in België en in Europa beïnvloeden.”

Kormúth benadrukte dat Slovakije de scheiding der machten eerbiedigt. “Wij hebben niet aan het Slovaakse parlement gevraagd een resolutie goed te keuren. De videobeelden hebben de aandacht van het Slovaakse volk gewekt. Eerder werd steeds gezegd dat de injectie die Chovanec kreeg, geleid heeft tot een hartinfarct. Ik kreeg bij het bekijken van de beelden het gevoel dat ik 80 jaar terugkeerde in de tijd. De Hitlergroet is strafbaar in Slovakije.”

De ambassadeur zei dat de aanstelling van Slovaakse experts het onderzoek zou kunnen vooruithelpen.

Annick Van Calster, directeur-generaal van de Directie Generaal Bilaterale Zaken van de FOD Buitenlandse Zaken, deed een tijdslijn uit de doeken over de politieke stappen die ondernomen zijn. Ze benadrukte dat de Belgische autoriteiten altijd informatie hebben doorgespeeld aan de Slovaakse autoriteiten.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234