Dinsdag 22/09/2020

Schooldirecteurs over de maximumfactuur: een bloemlezing

Vlaamse directeurs basisonderwijs zitten in hun maag met de maximumfactuur, zo blijkt duidelijk uit de talloze reacties die op de redactie binnenstromen. Uit een rondvraag die deze krant deed bij 248 basisscholen blijkt dat één op de twee zich gedwongen ziet uitstappen te schrappen. Velen komen er niet als ze maximum 20 euro in de kleuterklas en 60 euro in het lager mogen doorrekenen. De Morgen laat de directies zelf aan het woord.

Brigitte Van Dael

't Groen Schooltje, Hove

"We hebben een brief gekregen van de minister om te zeggen hoeveel we extra zouden krijgen. Sindsdien zijn er al vier brieven gepasseerd van het gemeenschapsonderwijs (GO!) en de scholengroep om te laten weten dat het bedrag in werkelijkheid een stuk lager zal liggen. De enveloppe passeert eerst via het GO! en dan via de scholengroep en zij doen allebei een voorafname voor verzekeringen, projecten, campagnes,... Ik heb net berekend wat onze school voortaan zelf moet betalen voor het zwemmen. Dat bedrag is gigantisch.

"Nu, ik ben koppig. Dit jaar schrap ik niks. Ik zal wel op het matje geroepen worden als het boekjaar afgesloten wordt maar liever dat dan snoeien. Dat is mijn eigen kleine verzet. Het is niet dat ik de kinderen luxe wil geven, hé. Een beetje natuur, sport en cultuur, dat hoort toch bij het leven?"Lucien Es

De Suikerspin, Grimde

"Wij zijn een school met veel kansarme leerlingen. De komst van de maximumfactuur hebben we aangegrepen om alles meteen volledig gratis te maken, met uitzondering van de zeeklassen. Dat wil zeggen: zwemmen, drie toneelvoorstellingen, een sportdag en een schooluitstap met de bus op onze kosten. Hoe ik dat doe? Door mijn schoolpopulatie krijg ik vanaf januari behoorlijk wat extra middelen. Tot dan kom ik er met onze spaarpot. Ik ben een spaarzaam man. De boekhouding doe ik zelf en waar het kan, wordt bespaard. Wij werken nog met gasconvertors en die kom ik elke morgen zelf om half zeven aanzetten. Vroeg, maar da's geen probleem, want ik rij ook zelf met de schoolbus, dus ik moet toch opstaan. Tijdens het laatste lesuur zetten we alle verwarming weer uit. Weet u hoeveel ik vorig jaar gerecupereerd heb van mijn gasfactuur? 11. 500 euro. Als je wat oplet, kan er veel."Pieter Steyaert

H. Hart, Schilde

"De leerlingen van het vierde, vijfde en zesde leerjaar van onze school gaan vanaf dit schooljaar nog maar om de zes weken zwemmen."Danny Huysman

Sint Jan, Lommel

"Wij hebben een klein schoolbusje voor twintig leerlingen maar omdat we een school zijn met 240 leerlingen maakten we meestal gebruik van het openbaar vervoer om op uitstap te gaan. Dat lukt niet meer met de maximumfactuur en het schoolbusje zal nu ook daarvoor van stal moeten komen. Ik ben de enige met een rijbewijs D, dus ik zal chauffeur moeten spelen. Ik probeer nu enkele leerkrachten te overtuigen om ook het juiste rijbewijs te halen, zodat iemand mij toch eens kan aflossen. Voorlopig wil dat niet lukken."Peter Peters

De Boomgaard, Borgloon

"Van ouders krijg ik meer negatieve reacties op de maximumfactuur dan positieve. Een goed georganiseerde school heeft een sociaal fonds waaruit ze kan putten om de minder gegoede leerlingen te ondersteunen. Die maximumfactuur is enkel in het leven geroepen omdat een klein aantal zogenaamde 'elitescholen' met hoge kosten een selecter publiek willen aantrekken."Toon Hüwels VBS Maria-Middelares, Sint-Job-in-'t-Goor

"Wij zijn een gewone dorpsschool in een gewoon dorp met niet al te veel extremen in onze populatie. Toch moeten wij dikwijls mee met maatregelen die voor scholen in een stedelijke omgeving geschreven zijn."Nancy Verbeke

De Zonnewijzer, Ravels

"Wij moeten geen activiteiten schrappen dit schooljaar. Wij zaten immers al ver onder de maximumfactuur de voorbije jaren. Enkel bij de kleuterafdeling hebben we een probleem. De derdekleuterklassers gaan iedere week zwemmen en dat kost telkens 80 eurocent. Als je dat uitrekent op schooljaarbasis, is dat een grote hap uit de maximumfactuur. Voortaan kunnen de ouders kiezen of hun kleuter zwemt."Lieve Witvrouwen

Sint Calasanz, Nijlen

"Wij hebben veel kinderen waar het thuis financieel moeilijk gaat. Net voor hen vind ik het belangrijk om elk jaar een meerdaagse uitstap te doen. Het is vaak de enige vakantie die ze hebben. In het vijfde jaar organiseren wij zeeklassen. U zou er versteld van staan hoeveel kinderen dankzij die uitstap voor het eerst de zee zien. Zelfs in deze tijd. We organiseren van alles om de prijs te drukken en er worden spaarplannen opgesteld. Nog nooit is er iemand moeten thuisblijven vanwege de prijs. Desnoods betalen we het zelf. Spijtig dat een paar uitstappen door het maximumbedrag van 360 euro in zes jaar tijd in het gedrang dreigen te komen."Bart Boydens

't Polderschooltje, Wenduine

"Bij de kleuters hou ik, na het zwemmen en de halfjaarlijkse toneelvoorstellingen, nog twee euro over voor een educatieve uitstap. Met dat geld geraken ze niet erg ver. Uiteraard doe we nu al een beroep op ouders om onze lieve schatten te vervoeren. We hebben al kinderzitjes aangekocht en de juiste verzekeringen genomen. Maar hoe dan ook wordt het steeds moeilijker om vrijwillige ouders te vinden. Het antwoord op dat probleem kan ik al raden. Volgens de ontwikkelingsdoelen en de eindtermen moet een kleuter nog geen zwemlessen volgen en als je dat wilt organiseren, moet je dat met je werkingstoelagen betalen. Helaas, ondanks de verhoging kunnen wij niet alles uit de werkingstoelagen betalen en ja, wij vinden het belangrijk dat een kind vroeg leert zwemmen."Annemie Van Rompuy

Vrije basisscool, Belsele

"Wij hebben momenteel een financieel probleem. Onze school is een 'witte' school omdat wij buiten een stadskern gelegen zijn. Wij hebben bijna geen allochtonen of sociaal zwakkeren. We zijn een dorpsschool in een dorp waar veel gezinnen wonen met tweeverdieners die de schoolrekeningen vrij goed kunnen betalen. We zijn voor elke uitstap aangewezen op openbaar vervoer, in zoverre dat dat mogelijk is, of op een privébusmaatschappij. We hebben niet zoveel subsidies als de 'concentratiescholen' in de stad, die wel te voet naar het zwembad, het cultureel centrum of het museum kunnen maar ook wij moeten met de maximumfactuur werken."Wim Verloo

De @penstaartjes, Antwerpen

"In het stedelijk onderwijs Antwerpen werken wij al drie jaar met een maximumfactuur in het basisonderwijs. Het bedrag van die 'stedelijke' maximumfactuur was tweemaal zo hoog als de maximumfactuur van de minister. Daar stonden echter minder werkingsmiddelen tegenover dan wat de minister nu heeft voorzien. Toen wij in de school voor de eerste keer de maximumbedragen hoorden, schrokken wij van de 'lage' grens. Toen we vervolgens keken naar de extra werkingsmiddelen, bleken wij 'winst' te boeken. Wij hoeven helemaal geen uitstappen te schrappen. Integendeel, we hebben nu al tickets besteld voor enkele musicals."Jan Depraetere

VBS Moen, Moen

"De nieuwe financiering is weliswaar een welgekomen extraatje om tegemoet te komen aan een aantal hele zware kosten zoals stookolie, energie-audits, gebouwen, werkboeken, computers en hulpmiddelen voor kinderen met leerproblemen, maar niet zozeer om aan uitstappen te besteden."Pieter Breynaert

De Oester, Gooik

"Nog nooit is een minister erin geslaagd om het vertrouwen in leerkrachten en de school zo snel en zo erg aan het wankelen te krijgen. Ouders worden gevoed met het idee dat scholen er zeer goed bij zitten en dat ze de kluit belazeren. Nog nooit heb ik zoveel wantrouwen gevoeld als de voorbije twee jaar."Kris Hunninck

Sint-Victor, Beersel

"We schaffen zaken af. Ik denk dan aan enkele culturele uitstappen, natuuruitstappen met gids, het bezoek aan de VRT en aan Technopolis. Zwemmen is voortaan tweewekelijks in plaats van wekelijks. Kosteloosheid van onderwijs, en vooral het gratis ter beschikking stellen van materiaal, vinden kinderen zelf niet zo fijn. De kloof tussen arm en rijk wordt groter, want er is geen wet die zegt dat ouders geen nieuw schoolmateriaal mogen kopen voor hun kind."Francine De Crom

Basisschool Rozenregen, Mortsel

"Onze kleuters gingen vanaf de tweede kleuterklas wekelijks zwemmen. De inkom is gratis, maar voor de kleinste kinderen hebben wij altijd een bus ingelegd. Het is niet evident om kleuters na het zwemmen nog drie kwartier te laten stappen. Door de beperking van het budget gaan nu alleen nog de kleuters van vijf jaar zwemmen en die moeten te voet terug naar de school. Ouders vragen of ze toch een bus 'mogen' betalen maar dat kunnen we niet riskeren: als er één ouder niet akkoord gaat, riskeren we sancties."Steven Malfliet

Basisschool Oudenbos, Lokeren

"Het bedrag lijkt inderdaad krap, maar we krijgen er per kind 130 euro van het ministerie bij. Dat moet ruim volstaan om de gangbare activiteiten voort te zetten. Wij hebben de rekening al gemaakt. Door enkele uitgaven te beperken - ik denk dan aan een sportdag op school in plaats van buitenshuis - zullen we het verschil niet voelen."Jan Pauwels

Vrije basisschool, Nevele

"Op onze school zal elke klastitularis de scherpe maximumfactuur voor zijn klas bewaken. Zodra dat bedrag behaald is, moet gezocht worden naar alternatieve financiering. Die activiteiten betekenen voor de leerkrachten een taakbelasting, want enkele vrije weekends gaan de mist in."Geert Rombout

Gemeentelijke basisschool, Zele

"Het zijn spijtig genoeg de activiteiten die het onderwijs extra boeiend kunnen maken die eerst zullen sneuvelen. Jammer genoeg zijn het net die zaken waar gezinnen in financiële moeilijkheden niet toekomen. Ik denk aan een toneel- of museumbezoek, een bezoek aan het Zwin en kajakken tijdens de bosklassen."Nicole Marcus

Vrije basisschool, Ruddervoorde

"We zijn van mening dat een lager schoolkind nog niet alles meegemaakt moet hebben. Het heeft nog een heel leven voor zich om van alles te ontdekken. Wat niet wil zeggen dat we onze kinderen niet werelds willen maken. We ondernemen heel wat, maar we doen dat vooral dicht bij onze school, die ook nog de voornaamste leefwereld van onze kinderen is."

Meer over

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234