Verenigde Staten
Romney maakt haarspeldbocht: "Trump is de man die ons naar een betere toekomst zal leiden"
Een gezellig diner, onder meer met kikkerbilletjes en chocoladetaart als toetje, meer was er niet voor nodig om Mitt Romney een bocht van 180 graden te doen maken. "Ik geloof meer en meer dat president-elect Trump de man is die ons naar een betere toekomst kan leiden", zei Romney na afloop.
Mitt Romney spaarde tijdens de verkiezingscampagne zijn kritiek niet. Hij noemde Donald Trump onder meer een "bedrieger", een "valsaard" en een "fakerd" die niet was voorbereid op het presidentschap. "Zijn binnenlandse plannen zouden leiden tot een recessie. Zijn buitenlandbeleid zou Amerika en de rest van de wereld onveiliger maken", zei Romney in een vernietigende speech in maart. "Hij heeft noch het temperament noch het inschattingsvermogen om president te zijn, en zijn persoonlijke kwaliteiten zouden ervoor zorgen dat Amerika niet langer een schitterende stad op een heuvel is."
Het verschil met de lovende woorden die Romney gisterenavond na zijn diner met Trump uitsprak, kon niet groter zijn. "Ik heb een heerlijke avond gehad met president-elect Trump", verklaarde de voormalige gouverneur van Massachusetts en oud-presidentskandidaat. "We hebben een nieuwe discussie gehad over de kwesties in de wereld, en deze discussies die ik met hem had, waren verhelderend, interessant en geëngageerd."
"Wat ik dankzij deze gesprekken die ik had met president-elect Trump heb gezien, wat we allemaal hebben gezien tijdens zijn overwinningsspeech en wat de selectie van zijn transitieteam betreft, die combinatie doet me meer en meer geloven dat president-elect Trump de man is die ons naar een betere toekomst kan leiden."
"Hij deed iets wat ik ook probeerde te doen, maar daar niet in slaagde: de verkiezingen winnen", zei Romney nog.
De haarspeldbocht van Romney is eenvoudig te verklaren. Hij is een van de topkandidaten voor de gegeerde post van buitenlandminister in het kabinet van Trump. Zijn gebrek aan loyauteit aan Trump is voor sommigen binnen het transitieteam een argument om te kiezen voor trouwe aanhanger Rudoplh Giuliani of outsider en ervaren rot David Petraeus. Ook senator Bob Corker is nog in de running, net als John Kelly, een gepensioneerde generaal van het Marine Corps.
Minister van Financiën
Voor de post van minister van Financiën heeft Trump gekozen voor Steven Mnuchin, die de financiën beheerde tijdens Trumps verkiezingscampagne. Trump kiest daarmee opnieuw voor een aanhanger van het eerste uur in een belangrijke functie. Mnuchin heeft geen enkele beleidservaring, maar is als belegger diep geworteld in Wall Street én Hollywood.
De 53-jarige Mnuchin begon zijn carrière bij Goldman Sachs, waar hij partner werd. Later startte hij zijn eigen hedge fund op, verhuisde hij naar de westkust en werd geldschieter van enkele blockbusters in Hollywood, zoals X-Men en Avatar. Als minister van Financiën in het kabinet van Trump zou hij onder meer verantwoordelijk worden voor het doorvoeren van de beloofde hervormingen van Trump. Zo wil de president-elect snoeien in de belastingen, verregaande veranderingen doorvoeren in buitenlandse handelsakkoorden en zwaar investeren in het vernieuwen van de infrastructuur.
De benoeming van Mnuchin staat wel enigszins haaks op de felle uithalen van Trump tijdens zijn campagne aan het adres van de financiële industrie. Zo schilderde Trump de ceo van Goldman Sachs af als de verpersoonlijking van de wereldwijde elite die "onze arbeidersklasse heeft beroofd".