Donderdag 01/06/2023

Israël

Regeringsvorming mislukt: Israël houdt nieuwe verkiezingen in september

In Israël mogen de kiezers op 17 september opnieuw naar de stembus. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu is er niet in geslaagd om voor de deadline een coalitie te vormen. Het parlement stemde met 75 stemmen voor en 45 stemmen tegen voor ontbinding en het instellen van nieuwe verkiezingen.

IB

Volgens de wet had uiterlijk woensdag middernacht (lokale tijd) een regering geformeerd moeten zijn. Likud, de partij van de premier, onderhandelde al weken met een groep uiterst rechtse en orthodox-religieuze partijen, maar het overleg zat muurvast. De partijen konden het onder andere niet eens worden over de dienstplicht. De orthodox-joodse partijen eisten dat hun aanhangers daarvan worden uitgezonderd.

Als gevolg daarvan drong Netanyahu aan op nieuwe verkiezingen om te voorkomen dat de Israëlische president Reuven Rivlin een lid van een andere partij zou kiezen om te proberen een regering te vormen.

Het rechtse Likud won de Israëlische parlementsverkiezingen. De partij kreeg 36 zetels, één meer dan de centristische alliantie Blauw en Wit van de leiders Benny Gantz en Yair Lapid.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234