Politie handhaaft orde met ijzeren hand in Xinjiang
Met ijzeren hand hebben de massaal ontplooide veiligheidsdiensten vandaag in de Chinese regio Xinjiang in grote mate de orde kunnen handhaven. Volgens ooggetuigen laaide het geweld hier en daar toch terug op.
Na een nachtelijk uitgangsverbod, en bij een grote politieaanwezigheid, kwam het alledaagse leven maar moeizaam op gang. Een bediende van een hotel in Urumqi, hoofdstad van Xinjiang, zei dat om het gebouw alleen al ongeveer 1.000 politiemensen waren ingezet. Een westerse journalist sprak in de vroege ochtend aan de telefoon over een "agressieve stemming".
Scholen bestormd
Een Oeigoerse leerkrachte in Urumqi zei aan de telefoon dat ze gehoord had dat "bendes" Han-Chinezen verschillende scholen hadden bestormd, waaronder de hare. "Ze sloegen iedereen die ze op straat zagen, zolang het maar een Oeigoer was", zei ze.
Een journalist van de Britse publieke omroep BBC had daarentegen de indruk dat de bevolking zich duidelijk veiliger voelde. Op de straten waren er nog maar weinigen die stokken bij zich droegen om zich te kunnen verdedigen. De publieke omroep berichtte dat vele winkels en markten in Urumqi opnieuw open waren.
Terug van G8
Het Chinese staatshoofd Hu Jintao kwam intussen opnieuw aan in China. Wegens de gespannen situatie in eigen land onderbrak hij gisteren voortijdig zijn bezoek aan Italië, en zegde hij zijn deelname aan de G8-top af.
Uitgaansverbod
De autoriteiten hadden een dag eerder in Urumqi een nachtelijke uitgaansverbod afgekondigd om verdere onrust te voorkomen. Toch waren 's middags nog enkele duizenden met knuppels en messen bewapende Han-Chinezen door de stad getrokken. Ze probeerden de door Oeigoeren bewoonde wijken binnen te dringen. Een grote politiemacht kon dat verhinderen.
1.400 arrestaties
Bij bloedige rellen zondag kwamen 150 mensen om het leven en raakten er ongeveer 800 gewond. De organisatie van Oeigoeren in ballingschap sprak zelfs van 800 doden. De politie pakte meer dan 1.400 mensen op. (dpa/eb)