Woensdag 29/03/2023

NieuwsBuitenland

Opnieuw grote protesten tegen coronabeleid in China na brand met tien doden in flatgebouw in lockdown

Brand in een flatgebouw in Urumqi (beeld van video). Beeld AP
Brand in een flatgebouw in Urumqi (beeld van video).Beeld AP

In de Chinese miljoenenstad Urumqi zijn vrijdag grote protesten uitgebroken tegen de coronamaatregelen van de overheid, nadat minstens tien mensen omkwamen bij een brand in een flatgebouw in lockdown. Volgens de demonstranten belemmerden de coronarestricties het blussen.

Sterre Lindhout

Urumqi is de zoveelste in een reeks lokale protesten tegen het zerocovidbeleid, de heilige graal van de Chinese leider Xi Jinping. Ondanks de strenge maatregelen schieten de besmettingsaantallen omhoog. Vrijdag verbrak het aantal nieuw gemelde gevallen met 35.183 een nieuw record sinds het begin van de pandemie.

Beelden uit Urumqi die via Chinese sociale media ontsnapten aan de internetcensuur, tonen mensenmassa’s die met in de lucht gebalde vuisten door donkere straten trekken en de overheid oproepen een einde te maken aan de lockdown.

Veel bewoners van de provincie Xinjiang, waarvan Urumqi de hoofdstad is, mogen al meer dan honderd dagen hun huizen niet verlaten. Xinjiang is de provincie waar ruim 10 miljoen Oeigoeren wonen die door Beijing ernstig worden onderdrukt en vervolgd. Honderdduizenden zouden er gevangen zitten in zogeheten heropvoedingskampen. “Verzet je, wie weigert slaaf te zijn”, zouden de demonstranten in Urumqi volgens de Britse krant The Guardian hebben geroepen.

Net als bij de protesten in andere delen van China, tonen de beelden uit Urumqi mannen in witte veiligheidspakken die de opstand op hardhandige wijze de kop proberen in te drukken, vermoedelijk politieagenten of andere ordehandhavers. Dat deze beelden daadwerkelijk afkomstig zijn uit Urumqi, heeft persbureau Reuters geverifieerd.

Angst

De brand woedde op de vijftiende verdieping van een appartementencomplex. Op het sociale netwerk Weibo beschreven mensen hoe de lockdownmaatregelen de bluswerkzaamheden belemmerden. Hekken stonden de aanrukkende brandweerauto’s in de weg en mensen zouden hun woningen niet hebben kunnen ontvluchten omdat hun deuren afgesloten en verzegeld waren. Bewoners die wel uit hun appartement waren ontsnapt, durfden het pand niet te verlaten uit angst voor een straf voor het overtreden van de lockdownregels.

Eerder deze week raakten honderden medewerkers van Foxconn, de belangrijkste producent van iPhones, in de stad Zhengzhou slaags met de politie nadat ze in opstand waren gekomen tegen hun opsluiting op het fabrieksterrein. Ook waren er protesten in een aantal andere steden en in Tibet.

Het is onwaarschijnlijk dat Xi het zerocovidbeleid binnenkort laat varen. Behalve politiek gezichtsverlies lijkt de lage vaccinatiegraad onder kwetsbare Chinese ouderen de belangrijkste reden dat Xi nog wil blijven vasthouden aan het strenge coronabeleid. Waarom nog maar zo weinig ouderen zijn gevaccineerd is niet duidelijk. China is inmiddels het laatste grote geïndustrialiseerde land ter wereld waar dergelijk restrictieve maatregelen van kracht zijn.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234