NieuwsArbeidsmarkt
Ook transgender mensen worden gediscrimineerd op arbeidsmarkt: 29 procent minder kans op sollicitatiegesprek
Transgender mensen worden 29 procent minder vaak uitgenodigd voor een gesprek als ze in hun kandidatuur vermelden dat ze transpersonen zijn. Dat blijkt uit praktijktesten door de UGent.
Voor het onderzoek zijn 1.920 fictieve sollicitaties uitgestuurd om vijf discriminatiegronden op de Gentse arbeidsmarkt in kaart te brengen. Transgender personen blijken vaker gediscrimineerd dan ouderen en mensen met een migratieachtergrond. “Discriminatie op basis van transgender identiteit of een kankerervaring zijn wereldwijd nog maar zelden of nooit in kaart gebracht”, zegt onderzoeker Stijn Baert.
Baerts team gebruikte correspondentietesten, waarbij twee sollicitanten via mail reageren op eenzelfde vacature. De cv en motivatiebrief die ze versturen zijn zo goed als hetzelfde, maar de kandidaten verschillen op basis van een van vijf geteste discriminatiegronden, die lukraak werden toegevoegd aan een van beide sollicitanten.
Uit het onderzoek bleek ook dat dove kandidaten 42 procent minder uitnodigingen krijgen dan horende mensen. Geen loutere discriminatie, al zien de onderzoekers wel dat dove kandidaten vaak met een drogreden worden weggestuurd, zoals het verkeerde diploma of een gebrek aan ervaring.
Voor de discriminatiegrond ‘leeftijd’ blijkt dat oudere kandidaten 25 procent minder vaak worden uitgenodigd dan kandidaten die zes tot twaalf jaar jonger zijn. De oudste kandidaten in het experiment waren 56. De leeftijdsdiscriminatie is duidelijker bij vrouwen dan bij mannen.