Donderdag 01/06/2023

Update

Nobelprijs Vrede voor gewezen Finse president Ahtisaari

null Beeld UNKNOWN
Beeld UNKNOWN

De Nobelprijs voor de Vrede 2008 gaat naar Martti Ahtisaari, de gewezen president van Finland. Het Nobelprijscomité kent de 71-jarige Finse ex-president de prijs toe wegens "zijn grote inspanningen om over verschillende continenten en over meer dan drie decennia internationale conflicten op te lossen".

In 2005 was hij een van de drijvende krachten in het vredesproces tussen Indonesië en de rebellen in de opstandige provincie Atjeh. Hij verwierf ook bekendheid met zijn bemiddelingen in Noord-Ierland. Bovendien speelde hij ook een belangrijke rol in bemiddeling rond Kosovo.

Volgens het testament van Alfred Nobel is de vredesprijs bedoeld voor een persoon of instelling die zich op buitengewone wijze inzet voor het bevorderen van vrede en ontwapening. Aan de Nobelprijs is ook een bedrag van 1,4 miljoen dollar verbonden.

Ahtisaari werd verkozen boven 196 andere kanshebbers. Er was al gespeculeerd over een mogelijke overwinning voor de voormalige Finse president. (ka)

Hieronder volgt een lijst van de laureaten van de Nobelprijs voor de Vrede van de laatste tien jaar:
2008: Martti Ahtisaari (Finland)
2007: Al Gore (VS) en VN-panel voor Klimaatswijziging
2006: Muhammad Yunus (Bangladesh) en de Grameen Bank
2005: Internationaal Atoomagentschap en zijn directeur Mohamed ElBaradei (Egypte)
2004: Wangari Maathai (Kenia)
2003: Shirin Ebadi (Iran)
2002: Jimmy Carter (VS)
2001: De VN en hun toenmalige secretaris-generaal Kofi Annan (Ghana)
2000: Kim Dae-Jung (Zuid-Korea)
1999: Artsen zonder Grenzen

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234