Orkanen
Nieuwe orkaan Jose raast langs Sint Maarten, extra schade lijkt mee te vallen
José, een orkaan op de hielen van Irma, heeft de door Irma zwaar getroffen Caribische eilanden ondertussen grotendeels links laten liggen. De schade lijkt volgens de eerste berichten mee te vallen, al
De hulpverlening op Sint-Maarten was tijdelijk stilgelegd in afwachting van José, maar komt volgens commandant André van der Kamp van Zr. Ms. Zeeland nu weer op gang.
Volgens hem moet er nog veel gebeuren op het eiland. "Sint-Maarten is een totale chaos. Er is heel veel schade aan gebouwen en huizen. Hier is heel veel hulp nodig. Defensie levert noodhulp", zegt commandant André van der Kamp van Zr. Ms. Zeeland.
Samen met Zr. Ms. Pelikaan heeft de Zeeland hulpgoederen gebracht vanuit Curaçao. Met de komst van orkaan José zaterdag is de Pelikaan weer teruggegaan naar Curaçao.
De Zeeland is uit veiligheidsoverwegingen enkele tientallen kilometers uit de kust gegaan om de tropische storm af te wachten. Daarbij zijn bewapende mariniers en medisch personeel op de wal achtergelaten.
Om de noodhulp op Sint-Maarten weer te hervatten, probeert de commandant opnieuw contact te maken met het eiland. "Hoop dat nieuwe schade meevalt'', laat hij weten nadat José is gepasseerd.
Volgens Van der Kamp hebben zijn mariniers meegeholpen de orde op het eiland te herstellen en zullen ze dat voorlopig blijven doen. De plunderingen die vrijdag en zaterdag nog bezig waren, noemde Van der Kamp incidenten. "Zoals ik het zie, is het eiland grotendeels onder controle."
Noodhulp
Na de doortocht van orkaan Irma stuurt Frankrijk intussen ruim 1 miljoen liter drinkwater, 85 ton voedsel en 58 kubieke meter brandstof vanuit Guadeloupe naar de getroffen eilanden Sint-Maarten en Sint-Bartholomeus.