'Niet zeuren over afwezigen'
Basketbal
Luik
Eigen berichtgeving
Guy Reynaerts
De Belgische basketbalploeg, het afgelopen weekend slechts met zijn tienen aan de slag in Amsterdam, is dinsdag uiteindelijk met twaalf spelers in Griekenland gearriveerd. De selectie van Tony Van den Bosch, die het vanavond in Chaldis tegen Griekenland opneemt in de eerste wedstrijd in de voorronde van het EK 2003, werd vervolledigd met Christophe Beghin, dan toch vrijgegeven door Oostende, en Daniël Goethals, zaterdag nog aan de slag met Patras.
Die Goethals voelt zich steeds beter in zijn sas bij de Griekse tweedeklasser. Het voorbije weekend was hij zelfs de absolute uitblinker van zijn ploeg. "De aanpassing is minder moeilijk verlopen dan mijn vrouw en ik hadden gevreesd", aldus 'Big Dan'. "De voertaal in het basketbal is Engels en aangezien Patras een universiteitsstad is, kun je met jongeren en in de winkels ook Engels spreken. Als ik niet hoef te basketten, kunnen we naar de zee of Athene."
Toch zag het er aanvankelijk niet zo rooskleurig uit voor Goethals. Zijn maatje Jaumin, die het seizoen bij dezelfde ploeg was begonnen, keerde al vlug terug naar België. "Voor ons was dat jammer", zegt Goethals. "Ik kom goed overeen met Jean-Marc en tussen onze vrouwen klikte het ook. Jaumin kon zich echter moeilijk aanpassen aan de manier van spelen van Patras." Financieel klopte ook niet alles. "Die problemen zijn van de baan. De eerste maand werd ik te laat betaald, maar nu verloopt alles correct.
"Aanvankelijk liep het een beetje stroef bij Patras, maar stilaan werden de resultaten beter, zodat het publiek ook steeds talrijker naar de wedstrijden komt. Voor de topper van afgelopen zaterdag waren er 3.500 dolenthousiaste fans." Basketbal leeft duidelijk in Griekenland. "Daar moet je niet aan twijfelen", beaamt Goethals. "Dagelijks krijg je zo'n tien pagina's basketbal in de kranten. Onze wedstrijden halen regelmatig rechtstreeks de regionale televisie. De topper van vorige zaterdag werd zelfs door een nationale zender gecoverd."
De Belgen mogen zich aan een warm onthaal verwachten. "Het is een bekend gegeven dat het publiek in het Zuiden enorm meeleeft met de wedstrijden. In Griekenland moet je veel grotere afstanden afleggen dan in België, zodat er niet veel supporters van de tegenpartij meereizen. Maar je kunt er donder op zeggen dat 1.000 man er moeiteloos in slagen een zaal te doen ontploffen.
"Ik denk dus ook dat de keuze voor Halkida, een klein zaaltje, bewust is. Het zal ongetwijfeld afgeladen vol zijn en aangezien de vorige Europese campagne van de Griekse ploeg de mist inging, is ze aan haar supporters een sprekende revanche verschuldigd."
Veel weet Goethals niet over de tegenstanders van vanavond. "De Griekse coach Yannis Ioannidis heeft nog niet veel losgelaten. Het is wel duidelijk dat er jonge spelers zullen worden ingepast, al verwacht ik ook dat hij als ruggengraat nog enkele ervaringrijke pionnen zal opstellen."
Het wordt hoe dan ook een loodzware opgave voor de Belgen, ook al omdat er nogal wat afwezigen zijn. "Daar moet je niet over zeuren", reageert Goethals. "Altijd weer dat refreintje over gekwetsten en afzeggingen, dat kan enkel maar negatief werken. Ik kan me inbeelden dat het zelfvertrouwen van jonge kerels als Gerben Van Dorpe niet zal toenemen als ze steeds weer horen dat zij geselecteerd werden door de afwezigheid van anderen. Belangrijk is dat we als een ploeg op het terrein komen. Op training heb ik het gevoel gehad dat die mogelijkheid er beslist in zit. Er ligt geen druk op deze ploeg, want iedereen gaat er toch van uit dat we geen kans maken. Misschien kunnen we daarvan profiteren."
De selectie
Jacques Stas, Jim Potter, Paul Bayer, Pieter Loridon, Gerben Van Dorpe, Piet De Bel, Wim Van de Keere, Daniël Goethals, Christophe Beghin, Yves Dupont, Butch Tsjomba en Matthias Desaever
Kalender
21/11: Griekenland-België
25/11: België-Israël
28/11: Roemenië-België
Belgische EK-voorronde begint zwaar in Griekenland