Navo-troepen klaar voor Kosovo-intocht
De Navo heeft haar troepen in Macedonië in verhoogde staat van paraatheid gebracht om op 24 uur tijd Kosovo te kunnen binnentrekken. Groot-Brittannië houdt eveneens een bijkomende 4.000 soldaten klaar om op 24 uur tijd naar Macedonië te kunnen vertrekken om daar de troepenmacht KFOR te vervoegen. Volgens de Britse adjunct-stafchef, Air Chief Marshal Sir John Day, wil de Navo vooral een machtsvacuüm vermijden.
De Navo heeft nu al 16.000 zwaarbewapende Britse, Franse en Duitse troepen in Macedonië. In Albanië is de Task Force Hawk van het Amerikaanse leger gestationeerd, met 5.200 troepen, tanks en pantservoertuigen, en 24 Apache-gevechtshelikopters. Vorige week besliste de alliantie nog om het aantal troepen in Macedonië en Albanië te verdubbelen tot een vredesmacht KFOR-plus van zo'n 50.000 manschappen.
De Belgische defensieminister Jean-Pol Poncelet deed eerder deze week een voorstel om zo'n 1.100 Belgische soldaten te leveren voor KFOR-plus, een voorstel dat nog door de ministerraad moet worden goedgekeurd.
De Navo verklaarde gisteren een parallelle commandostructuur met Rusland niet te zien zitten. Noch Moskou, noch Belgrado gaf daar al een reactie op. De bevelvoering over de vredesmacht is een van de heikelste punten voor de uitvoering van het vredesakkoord. Indien de partijen zich akkoord verklaren, wordt wellicht het model van Bosnië toegepast: 1.200 Russische soldaten in de Stabilisation Force (SFOR) staan daar onder het (politieke) bevel van een generaal uit Moskou, maar staan in de praktijk onder de tactische controle van de Navo. Er wordt vlot samengewerkt via verbindingsofficieren, al verzuurden de relaties enigszins sinds het begin van de Navo-bombardementen op Joegoslavië.