Donderdag 08/06/2023
null Beeld Geert Joostens
Beeld Geert Joostens

Back in Belgium

Mijn vrienden in New York kunnen amper geloven dat ik vanuit Brussel in een paar uur in Parijs of Londen sta

Annelies De Rouck (37) woonde 15 jaar in Londen, Amsterdam en New York. Onlangs verhuisde ze terug naar België.

Annelies De Rouck

In de dik twee maanden sinds ik uit Amerika vertrok, heb ik er al vier buitenlandse citytrips op zitten. Tel Aviv voor een dosis zon, architectuur en lekker eten. Utrecht voor een concert met een Amsterdamse vriendin. Lissabon en omstreken voor old world charm, natuur en pastéis de nata. Berlijn om urenlang rond te struinen met een van mijn oudste en beste vrienden. Vier inspirerende en compleet verschillende steden, makkelijk te bereiken vanuit Brussel.

Mijn moeder zegt dat ik het vliegtuig neem alsof het een tram is. Regelmatig, zonder poespas. Na negen jaar in het uitgestrekte Amerika vind ik het namelijk een grote luxe om op amper een uurtje vliegen in Berlijn te staan, bijvoorbeeld. Voor de bescheiden som van 40 euro kan ik even van de cultuur in die Hauptstadt proeven. Fantastisch, toch?

In New York ligt dat wat moeilijker. Mooie natuur is er in overvloed en weekends aan zee op Long Island of in de heuvels upstate houden de (begoede) hardwerkende New Yorker overeind. Maar eens voor een weekend het land uit, je even in een andere cultuur en geschiedenis onderdompelen, dat is niet evident. Zelfs al vlieg je zes uur naar de westkust, dan hoor je nog dezelfde taal, zie je dezelfde media en shop je in dezelfde supermarktketen als thuis.

Amerika telt een pak interessante, bruisende steden, zoals Austin en New Orleans, die heel anders aanvoelen dan New York, maar, you catch my drift, het blijft hetzelfde land. Je kunt natuurlijk ook naar Canada. Montreal en Toronto zijn dichtbij, maar daar vriest en sneeuwt het zes maanden per jaar. Om een historische stad in Mexico te bezoeken, ben je al snel vijf uur onderweg, veel gedoe voor een weekendje weg. Met amper twee weken betaald verlof per jaar is het voor Amerikanen belangrijk om zo weinig mogelijk werkdagen te missen, dus trips beperken zich vaak tot het weekend.

Wie in België woont, kan op een vrijdagmiddag naar Rome vliegen en maandagochtend gewoon weer aan z’n bureau zitten. Daar zijn Amerikanen stikjaloers op. Mijn vrienden in New York kunnen amper geloven dat ik vanuit Brussel in een paar uur in Parijs, Londen of Amsterdam sta. Zij gaan er dus van uit dat Belgen elke maand wel eens een Europese grootstad aandoen – how could you not?

In Amerika is het heel normaal om in een andere deelstaat te gaan studeren of werken, dus met feestdagen als Thanksgiving wordt er vanuit het hele land naar de feestdis gereisd. Vliegen voor een familiefeest, een afstudeerceremonie, een huwelijk... Heel normaal is dat. Uren onderweg en honderden dollars kwijt om je familie nog eens te zien, niet eens op een bestemming naar keuze. Er zijn spannender trips om je reisbudget en vakantiedagen aan te besteden.

Als je dan zoals ik, lucky bastard, op een uur en een kwartier van Parijs gaat wonen, ben je het moreel verplicht aan je Amerikaanse vrienden om er regelmatig heen te gaan. Niks aan te doen, mama.

Nu belangrijker dan ooit: steun kwaliteitsjournalistiek.

Neem een abonnement op De Morgen


Op alle artikelen, foto's en video's op demorgen.be rust auteursrecht. Deeplinken kan, maar dan zonder dat onze content in een nieuw frame op uw website verschijnt. Graag enkel de titel van onze website en de titel van het artikel vermelden in de link. Indien u teksten, foto's of video's op een andere manier wenst over te nemen, mail dan naar info@demorgen.be.
DPG Media nv – Mediaplein 1, 2018 Antwerpen – RPR Antwerpen nr. 0432.306.234