Mensen
Iraanse dissident Akbar Ganji vrijgelaten
De Iraanse journalist en dissident Akbar Ganji is vrijgelaten uit de gevangenis en sinds vrijdagavond weer thuis. Dat heeft zijn advocaat zaterdag laten weten. Het was een sterk vermagerde Ganji die in zijn woning in Teheran aankwam. Een familielid zei dat hij nog maar 49 kilo weegt. Ganji kampt al langer met gezondheidsproblemen, onder meer omdat hij in hongerstaking is gegaan.
De 46-jarige Ganji was een aanhanger van de Islamitische Revolutie van ayatollah Khomeini en vervoegde zelfs een tijdje diens Revolutionaire Wachten. Maar later wijzigde hij zijn visie en werd een tegenstander van het regime. Ganji werd in 2001 tot zes jaar cel veroordeeld wegens 'het verspreiden van leugens over het islamitische regime'. Hij had in een serie artikelen hoge functionarissen ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij een reeks moorden op intellectuelen en schrijvers. In de gevangenis bleef hij kritiek leveren op het regime en eiste zelfs het ontslag van de hoogste religieuze leider, ayatollah Khamenei.
Ganji's straf werd in mei vorig jaar omgezet tot huisarrest. Hij moest echter daarna weer de cel in, nadat hij had opgeroepen tot een boycot van de Iraanse presidentsverkiezingen. "Na 2.244 dagen gevangenschap is hij vrijgelaten. Hij stelt het wel en vertoont een goede moraal", aldus een naaste die anoniem wenste te blijven.
Tijdens zijn gevangenschap zou Ganji zijn mishandeld. De VS en de Europese Unie hebben Iran meerdere keren opgeroepen Ganji vrij te laten. De journalist zweert het regime in Iran te zullen blijven bekritiseren.